Zgodnie z art. 126 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej "ustawą o VAT", osoby fi... - Interpretacja - P-I/443/81/WE/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.07.2004, sygn. P-I/443/81/WE/04, Podlaski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 126 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej "ustawą o VAT", osoby fizyczne niemające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Wspólnoty, zwane dalej "podróżnymi", mają prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju, które w stanie nienaruszonym zostały wywiezione przez nie poza terytorium Wspólnoty w bagażu osobistym podróżnego.

Miejsce stałego zamieszkania, stosownie do ust. 2 art. 126 cyt. ustawyo VAT, ustala się na podstawie paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość.

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT, oprócz paszportu, nie precyzuje, jakie dokumenty powinne potwierdzać miejsce stałego zamieszkania podróżnego. Jeżeli dane te z paszportu nie wynikają potwierdzenie miejsca stałego zamieszkania musi wynikać z innego dowodu tożsamości, chociażby odpowiadającemu polskim dowodom osobistym.

Art. 128 ust, 2 ustawy o VAT stanowi, iż podstawą do dokonania zwrotu podatku jest przedstawienie przez podróżnego imiennego dokumentu wystawionego przez sprzedawcę, zawierającego w szczególności kwotę podatku zapłaconego przy dostawie towarów. Wywóz towaru powinien być potwierdzony na tym dokumencie przez urząd celny stemplem zaopatrzonymw numerator. Do dokumentu powinien być dołączony wystawiony przez sprzedawcę paragon z kasy rejestrującej.

Stosownie do art. 128 ust. 3 ustawy o VAT, urząd celny potwierdza wywóz towaru na dokumencie, o którym mowa wyżej, po okazaniu przez podróżnego wywożonego towaru i sprawdzeniu zgodności danych dotyczących podróżnego zawartych w tym dokumencie z danymi zawartymi w przedstawionym paszporcie lub innym dokumencie stwierdzającym tożsamość.

W przypadku, gdy podróżny opuszcza terytorium Wspólnoty z terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska, zwrot podatku przysługuje, jeżeli imienny dokument sprzedaży został potwierdzony przez ostatni urząd celny wyjścia towarów poza terytorium Wspólnoty.

Wzór stempla potwierdzającego wywóz towaru z terytorium Wspólnoty został określony w Załączniku Nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansówz dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie określania wzorów: znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu w punktach sprzedaży towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, imiennego dokumentu będącego podstawą do dokonania zwrotu podróżnym oraz stempla potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty (Dz. U. Nr 88 poz. 838). Należy zauważyć, że zgodnie z § 3 powołanego rozporządzenia, w okresie do dnia31 sierpnia 2004 r. do potwierdzania wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty może być stosowany stempel zgodny ze wzorem określonymw załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2002r. w sprawie określania wzorów: znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu w punktach sprzedaży towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, imiennego dokumentu będącego podstawą do dokonania zwrotu podróżnym oraz stempla potwierdzającego na dokumencie wywóz towarów ( Dz. U. Nr 54, poz. 473 i Nr 223, poz. 1871).

Wyżej powołany wzór stempla jest stosowany przez polskie służby celne. Tut. organ podatkowy nie posiada wzorów pieczęci jakie obowiązują w innych państwach członkowskich Wspólnoty, stąd też informacje w tym zakresie Spółka powinna uzyskać od służb celnych tych państw.

Podlaski Urząd Skarbowy