W odpowiedzi na pismo z dnia 01.06.2004 r. bez znaku w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego uprzejmie informuję:Zgodnie z art. 146 ust. 1 p... - Interpretacja - POIV-443/55/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.07.2004, sygn. POIV-443/55/04, Urząd Skarbowy w Zamościu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 01.06.2004 r. bez znaku w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego uprzejmie informuję:
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Stosownie do treści art. 146 ust. 2 i ust. 3 przez:
1. roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
2. infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego:
- sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
- urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
- urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
Jak wynika z treści art. 2 pkt 12 w/w ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:
111- Budynki mieszkalne jednorodzinne,
112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
ex 113- Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Jeżeli więc działalność gospodarcza prowadzona przez Pana polega na wykonywaniu działalności w zakresie usług budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, i jednocześnie przedmiotem zawartej umowy jest wykonanie tego rodzaju usług, nie ma podstaw do wyłączenia z robót budowlano-montażowych wartości materiałów i pozostawienia w tych usługach wyłącznie robocizny.
Tak więc, gdy z punktu widzenia nabywcy świadczeniem głównym będzie zakup usługi budowlano-montażowej, remontu lub robót konserwacyjnych, a obrotem dla wykonawcy tych usług będzie uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robociznę, transport, narzędzia), możliwe jest wkalkulowanie kosztu materiałów w wartość usługi jako całości, a tym samym zastosowanie stawki podatkowej do całości tej usługi w wysokości 7%.
Powyższe uregulowanie ma zastosowanie jedynie w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych w/w obiektów budownictwa mieszkaniowego i ich infrastruktury towarzyszącej w okresie do dnia 31 grudnia 2007 r. W przypadku pozostałych obiektów budowlanych stosownie do treści art. 41 ust 1 w/w ustawy zastosowanie ma stawka podatku w wysokości 22%.

Urząd Skarbowy w Zamościu