Od 2002r. podatnik wykonuje sezonową działalność gastronomiczną i z tego tytułu użytkuje kasę fiskalną. W roku 2004 podatnik w ramach działalności go... - Interpretacja - PI/005-983/04/CIP/01

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.08.2004, sygn. PI/005-983/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Od 2002r. podatnik wykonuje sezonową działalność gastronomiczną i z tego tytułu użytkuje kasę fiskalną. W roku 2004 podatnik w ramach działalności gospodarczej rozpoczął budowę domu mieszkalnego z przeznaczeniem mieszkań i garaży na sprzedaż (wyłącznie w formie aktu notarialnego). Wpłaty od osób fizycznych będą dokonywane na konto bankowe, ale także, zwłaszcza przedpłaty - w formie gotówkowej.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy użyciu kas rejestrujących dotyczy wszystkich podatników którzy dokonują sprzedaży towarów i świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw .

Jednak na mocy delegacji ustawowej zawartej w art. 29 ust.3 pkt. 2 "starej" ustawy o VAT oraz art. 111 ust.7 pkt. 3 nowej ustawy, Minister Finansów może zwolnić na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Minister Finansów wykorzystał powyższe uprawnienie w wydanym przez siebie rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących i do dnia 31 grudnia 2004r. zwolnił z ewidencjonowania czynności wymienione w zał. Nr 1 do rozporządzenia. W poz. 49 tego załącznika wymieniono m.in. sprzedaż nieruchomości, za którą zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, z wyłączeniem płatności dokonanych czekiem, kartą płatniczą lub kredytową, przy czym z dowodów tych jednoznacznie wynika jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła. Zwolnienie to obowiązuje jedynie podatników, którzy nie rozpoczęli ewidencjonowania (sprzedaży) tych usług przed dniem 1 stycznia 2003r.

Mając na uwadze przedstawiony stan prawny należy stwierdzić, iż nie musi być ewidencjonowana na kasie rejestrującej sprzedaż mieszkań i garaży za które zapłata w całości nastąpiła poprzez pocztę lub bank na rachunek bankowy podatnika, a z dowodów wpłaty wynika jakiej konkretnej transakcji zapłata dotyczyła.

Natomiast w przypadku zapłaty (przedpłaty)w formie gotówkowej, każda taka sprzedaż bezwzględnie podlega ewidencjonowaniu na kasie rejestrującej.

Izba Skarbowa w Gdańsku