W dniu 08.06.2004r. do tutejszego organu wpłynęło pismo Spółki w sprawie udzielenia informacji dotyczącej momentu powstania obowiązku podatkowego z t... - Interpretacja - PP/443-69/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 01.07.2004, sygn. PP/443-69/04, Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 08.06.2004r. do tutejszego organu wpłynęło pismo Spółki w sprawie udzielenia informacji dotyczącej momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu przedpłat dokonywanych przez osoby fizyczne na poczet zakupu działek budowlanych.

Z treści przedmiotowego pisma wynika, iż Spółka m.in. dokonuje sprzedaży działek budowlanych na rzecz osób fizycznych. Spółka wyjaśnia, że wydanie nieruchomości następuje po podpisaniu warunkowej umowy sprzedaży i po wniesieniu przedpłaty. Przedpłaty dokonywane są zarówno gotówką w kasie Spółki, jak i przelewem na jej rachunek bankowy.

Sprzedaż na rzecz osób fizycznych Spółka ewidencjonuje za pomocą kasy fiskalnej.

W przedmiotowym wniosku Spółka wskazuje, iż w dniu zapłaty gotówką przedpłata ewidencjonowana jest na kasie fiskalnej. Jednakże w przypadku zapłaty za pośrednictwem banku, zaewidencjonowanie przedpłaty w kasie fiskalnej odbywa się z kilkudniowym opóźnieniem, po otrzymaniu wyciągu bankowego.

W przypadku zatem dokonania przedpłaty w ostatnim dniu miesiąca, zaewidencjonowanie jej w kasie fiskalnej następuje już w miesiącu następnym. W związku z powyższym pojawiła się w Spółce wątpliwość dotycząca obowiązku podatkowego, a mianowicie: czy powstanie on w miesiącu wniesienia przedpłaty, czy w miesiącu zaewidencjonowania tej przedpłaty w kasie fiskalnej.

Zdaniem Spółki, ewidencjonowanie przedpłaty w kasie fiskalnej w ciągu 7 dni od daty jej wpływu na rachunek bankowy, niezależnie od tego, że siódmy dzień przypadnie w następnym miesiącu w stosunku do miesiąca faktycznego otrzymania przedpłaty na rachunek bankowy - może być ewentualnym rozwiązaniem zaistniałej w Spółce sytuacji.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zmianami) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, o której mowa w powołanym wyżej piśmie.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi.

Jednakże od tej zasady istnieje szereg wyjątków wyszczególnionych w art. 19 ust. 2 - 21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1 powołanej ustawy, określających w sposób odmienny od ogólnej zasady, szczególny moment powstania obowiązku podatkowego.

Zatem zgodnie z treścią art. 19 ust. 11 w/w ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

W analizowanym wniosku Spółka wyjaśnia, że na podstawie wyciągu bankowego uzyskuje informację o dokonanych przedpłatach i dopiero otrzymanie wyciągu bankowego pozwala na zaewidencjonowanie przedpłaty w kasie fiskalnej, co w niektórych przypadkach może nastąpić w miesiącu następującym po miesiącu, w którym nabywca dokonał przedpłaty.

W świetle uregulowanego przez ustawodawcę momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu przedpłaty, podkreślić należy, iż niezależnie od momentu zaewidencjonowania przez Spółkę przedpłat - podatek należny z tego tytułu Spółka ma obowiązek rozliczyć w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym przedpłatę otrzymała (bez względu na formę płatności).

Ponadto wskazać należy, iż rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. nr 108 poz. 948 ze zmianami), nie przewiduje szczegółowego sposobu postępowania w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej.

A zatem obowiązek zaewidencjonowania sprzedaży powstaje z chwilą zaistnienia obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, stosownie do zasad wynikających z art. 6 ustawy o podatku VAT.

Wobec powyższego, przedpłata wniesiona przez osobę fizyczną (nabywcę działki budowlanej) podlega rejestracji w kasie fiskalnej i powinna być dokonana z chwilą jej otrzymania równoznaczną z momentem powstania obowiązku podatkowego.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w przedmiotowym piśmie oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu datowania niniejszego pisma.

Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu