Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137,... - Interpretacja - PP-II/443/19/04/AL

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.09.2004, sygn. PP-II/443/19/04/AL, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 01.06.2004 r., które wpłynęło do tut. Urzędu w dniu 02.06.2004 r. wyjaśnia co następuje:

Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest rozstrzygnięcie kwestii dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup usług i towarów finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - na gruncie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z dnia 5 kwietnia 2004 r. Nr 54, poz. 535 ).

Z treści zapytania z dnia 01.06.2004 r. wynika, że Spółka dokonuje zakupu usług związanych z działalnością socjalną w rozumieniu ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Z usług tych korzystają pracownicy na podstawie regulaminu przyjętego przez Podatnika. Ponadto na jego podstawie dokonywane są świadczenia rzeczowe na rzecz pracowników. Powyższe usługi i świadczenia są finansowane z funduszu socjalnego.

Przedmiotem zapytania Spółki jest rozstrzygnięcie następujących kwestii:

1. Czy w przypadku zakupu usług i towarów finansowanych z funduszu świadczeń socjalnych przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących powyższe zakupy ?

Podatnik stoi na stanowisku, że nie przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu usług i towarów finansowanych z funduszu socjalnego.

2. Czy w sytuacji, gdy Podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z ww. faktur powstaje obowiązek podatkowy związany z przekazaniem usług obcych i towarów ?

Podatnik uważa, że w takim przypadku nie występuje obowiązek podatkowy związany z przekazaniem usług obcych oraz towarów na rzecz pracowników.

Odpowiadając na powyższe zapytania tut. Urząd wyjaśnia:

ad. 1.
Z dyspozycji art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 00. 54. 654 ze zm.) stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; kosztem uzyskania przychodów są jednak świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Jeżeli nabycie ww. usług lub towarów jest dokonywane na warunkach określonych w art. 16 cytowanej ustawy o PDOP wydatki na takie cele nie mogą być przez Podatnika zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nie zezwalają na to przepisy podatku dochodowego. Tym samym podatnik nie ma uprawnienia do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy ich nabyciu.
Ważny jest przy tym fakt, że to podatnik w momencie zakupu ww. usług czy towarów dokonuje oceny, czy zakup ten został poniesiony w celu uzyskania przychodu, a tym samym czy ma prawo do zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów.
Jeżeli podatnik uzna, że będące przedmiotem zapytania usługi obce oraz towary finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych stanowią wydatki, których nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, to wtedy prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących powyższe zakupy Podatnikowi nie przysługuje.

ad.2.
Tut. Urząd potwierdza stanowisko Podatnika. W przypadku opisanym w zapytaniu obowiązek podatkowy nie powstanie ponieważ podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem świadczeń i towarów finansowanych z funduszu socjalnego w związku z tym, że tych wydatków nie da się zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Małopolski Urząd Skarbowy