Stan faktyczny: - Interpretacja - PI/005-1182/04/CIP/01

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.08.2004, sygn. PI/005-1182/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatnik zawarł umowę zlecenia z firmą mającą siedzibę w Norwegii na świadczenie w kraju usług w zakresie:

  • nadzoru nad procesami produkcji towarów,
  • odbioru technicznego towarów,
  • usuwania usterek i załatwiania reklamacji,
  • rozliczania dostarczanych części i innych materiałów produkcyjnych,
  • sporządzania projektów technicznych zamawianych towarów,
  • aktualizacji projektów technicznych.

Usługi dotyczą towarów eksportowanych do Norwegii, a od 01.05.2004r. również dostaw wewnątrzwspólnotowych do firmy w Szwecji, należącej do grupy firm norweskiego kontrahenta. Pełnymi kosztami zlecenia obciążana jest firma norweska na podstawie comiesięcznej faktury.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że miejscem świadczenia usług jest terytorium kraju i podlegają one opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o VAT, bowiem zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Stawkę podatku w wysokości 0%, w myśl art. 83 ust. 1 pkt 21 lit. b ustawy stosuje się do usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia i pośrednictwa, dotyczących towarów eksportowanych.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż preferencyjna stawka podatku 0% dotyczy usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów - na co podatnik zgodnie z przepisem art. 83 ust. 2 ustawy winien posiadać stosowną dokumentację, bowiem : opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 7-18 i 20-22, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.

Warunkiem zastosowania stawki podatku 0% jest eksport towarów, tj. zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:

  1. dostawcę lub w jego imieniu, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu.

W przypadku świadczenia usług dotyczących towarów wywiezionych do Szwecji, a więc kraju Wspólnoty, miejscem świadczenia usług jest zgodnie z ww. przepisem art. 27 ust. 1 ustawy terytorium kraju, a stawka podatku jest właściwa dla charakteru danej usługi z uwzględnieniem przyporządkowanych tym usługom symbolom PKWiU (Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług).

Obowiązek podatkowy w stanie prawnym obowiązującym od 01 maja 2004r. stosownie w do art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług powstał u Podatnika z chwilą wystawienia faktury, tj. w maju 2004r. - jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

W stanie prawnym obowiązującym do dnia 30 kwietnia 2004r. zgodnie z art. 6 ust. 8 b pkt 7 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), obowiązek podatkowy powstawał z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty albo otrzymania towaru.

W dniu 24.06.2004r. Minister Finansów wydał interpretację nr PP3-458/2004/AK/1786 (Dz.Urz.Min.Fin.04.8.63), w której wyjaśnił - w przypadku czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, które wykonane zostały przez podatników przed dniem 1 maja 2004 r., dla których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstawał po dniu 30 kwietnia 2004 r. - czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawek obowiązujących dla tych czynności w momencie ich wykonania, tj. przed dniem 1 maja 2004 r.

Stosownie do powyższego w odniesieniu do ww. usługi eksportowej udokumentowanej fakturą VAT, wykonanej przez Podatnika do dnia 30 kwietnia 2004r. obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania zapłaty.

Ponieważ Podatnik zapłatę za świadczone w marcu usługi otrzymał w maju, to w maju 2004r. powstał u niego obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia tych usług.

Zatem w deklaracji podatkowej VAT-7 za V/2004r. W części C Podatnik winien wykazać wartość sprzedaży potwierdzonej fakturami wystawionymi w maju i wartość sprzedaży usług wykonanych w marcu dla których obowiązek podatkowy powstał z tytułu otrzymanej zapłaty w maju 2004r

Izba Skarbowa w Gdańsku