Odpowiadając na zapytanie zawarte w piśmie Powiatowego Centrum z dnia 18.06.2004 r. uzupełnione pismem z dnia 06.07.2004 r. w sprawie ustalenia zasad... - Interpretacja - PO.III-443/9/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.08.2004, sygn. PO.III-443/9/04, Urząd Skarbowy w Dąbrowie Tarnowskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiadając na zapytanie zawarte w piśmie Powiatowego Centrum z dnia 18.06.2004 r. uzupełnione pismem z dnia 06.07.2004 r. w sprawie ustalenia zasad opodatkowania przychodów z tytulu umowy zlecenia, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Tarnowskiej działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towaru i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje m.in. wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców.
Stosownie natomiast do art. 15 ust. 3 ustawy, za wykonywaną osobiście działalnosc gospodarczą o której mowa w ust. 1, nie uznaje się:

1) czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1 - 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osob fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176, ze zm.),
2) czynności wykonywane przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do ktorej zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczajce umowy zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z ktorym pozostaje w stosunku pracy,
3) czynnosci z tytułu, których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osob fizycznych, jezeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecajajcym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do:
warunków wykonywania tych czynności,
wynagrodzenia,
odpowiedzialnosci zlecajajcego wykonywanie tych czynności.
Z treści powołanego wcześniej art. 15 ust. 3 wynika, że w przypadku gdy umowa zlecenia lub umowa o dzielo nie jest zawarta przez usługodawcej z jego pracodawcą ani nie jest wykonywana na rzecz pracodawcy, a także gdy w tak nazwanych umowach nie określono cech istotnych dla umowy o prace co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia, a przede wszystkim odpowiedzialności zatrudniającego za czynności zatrudnianego - podlegają one opodatkowaniu podatkiem VAT z tytulu samodzielnej dzialalności gospodarczej, gdyż wykonujący te czynności uslugodawca, nie jest wówczas pozbawiony przymiotu samodzielności przy realizacji tych umów na własny rachunek i ryzyko.

Ponadto tutejszy organ informuje, że zgodnie z § 9 ust. 1, 2, 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.):
1) Zwalnia się od podatku czynności wynikające z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa lub innej umowy o podobnym charakterze, w przypadku których podstawą opodatkowania dla agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby, świadczącej usługi o podobnym charakterze, stanowi kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usługi, pomniejszona o kwotę podatku, z zastrzezeniem ust. 2 - 4.
2) Zwolnienie o którym mowa w ust. 1, dotyczy tych podatników, ktorzy w danym roku podatkowym mogli korzystac ze zwolnienia, o ktorym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy i dotyczy wartości sprzedaży w danym roku podatkowym z tytułu wykonywania czynności wymienionych w ust. 1, nieprzekraczajajcej kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej rownowartości 10.000 EURO, obliczonej w sposob określony w przepisach wydanych na podstawie art. 113 ust. 14 ustawy.
3) Zwolnienie, o którym mowa w ust. 2, stosuje się pod warunkiem, że wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła rocznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadajajcej równowartości 10.000 EURO; do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
4) Zwolnien, o których mowa w ust. 1 i 2, nie stosuje się do podatnikow:
zarejestrowanych na podstawie art. 96 lub art. 157 ustawy jako ,,podatnicy VAT czynni";
wykonujących również inne, niż wymienione w ust. 1, czynności opodatkowane;
wykonujących czynności, o których mowa w art. 113 ust. 3 ustawy;
którzy zrezygnowali z prawa zwolnien podmiotowych lub utracili to prawo w poprzednich latach podatkowych i od daty rezygnacji lub utraty tego prawa nie upłyneły 3 lata.

W związku z powyższym stanowisko przedstawione w zapytaniu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej jest zgodne z obowiajzującym stanem prawnym.

Urząd Skarbowy w Dąbrowie Tarnowskiej