Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), odpowiadając na pismo z dnia... - Interpretacja - PP2-443-5/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.04.2004, sygn. PP2-443-5/04, Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), odpowiadając na pismo z dnia 17 marca 2004 r., uzupełnione pismem z dnia 15 kwietnia 2004 r. Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informuje.

1. Sprawa: świadczenie usług w zakresie opracowania dokumentacji architektoniczno - budowlanej na rzecz podmiotów posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państw trzecich

Zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości. Zasada ta ma miejsce tylko w przypadku gdy usługa związana jest z konkretną nieruchomością, która da się zlokalizować co do miejsca położenia.

Jeżeli w/w usługi architektoniczne (PKWiU 74.2) nie odnoszą się do konkretnej nieruchomości, a świadczone są na rzecz: osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego opodatkowane są na zasadach określonych w art. 27 ust. 3 cyt. ustawy, czyli w miejscu, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Ponadto w myśl art. 86 ust. 8 pkt 1 w /w ustawy o VAT podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Prawo to przysługuje, pod warunkiem, że podmiot świadczący usługę jest zarejestrowany jako podatnik VAT w rozumieniu art. 96 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.

Oznacza to, że świadcząc usługi, które ze swej natury są opodatkowane, ale ze względu na zasady miejsca opodatkowania pozostają poza zakresem polskiego VAT, podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z tymi usługami. Jeżeli jednak są one świadczone w Polsce i podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług, prawo do odliczenia podatku naliczonego nie przysługuje nawet wtedy, gdy usługi są świadczone na rzecz podmiotu zagranicznego. Powyższe zasady rozliczeń mają zastosowanie również w przypadkach gdy usługi te są świadczone na rzecz kontrahenta mającego siedzibę na terytorium Wspólnoty. W przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie występuje pojęcie " eksportu usług".

2. Sprawa: rozliczanie kosztów robót budowlanych

W przypadku rozliczania kosztów robót budowlanych generalną zasadą, jest iż z wartości kosztorysu, stanowiącego podstawę umowy cywilnoprawnej, zawierającego elementy rozliczenia robocizny, pracy sprzętu i wartości niezbędnych materiałów, nie można wyłączyć i odrębnie opodatkować podatkiem od towarów i usług poszczególnych jego elementów.

Zastosowanie jednolitej stawki podatkowej do wykonanej usługi, w ramach której rozliczono również wartość zużytych materiałów, jest integralnie związane z treścią umowy, na podstawie której wykonywana jest przedmiotowa usługa. W sytuacji, gdy umowa cywilnoprawna określa odrębne rozliczenie zużytych materiałów i nakładów robocizny dopuszczalne jest odrębne naliczanie podatku VAT od poszczególnych pozycji wykazywanych w fakturze.

3. Sprawa : wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Zgodnie z przepisami cyt. ustawy o VAT jeżeli podatnik jest zarejestrowany dla celów VAT w Polsce ( jako podatnik VAT UE) i nabywa towary z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, dostarczane przez podatnika zarejestrowanego dla celów VAT w państwie wysyłki ( rozpoczęcia transportu) towarów, podatnik dokonujący nabycia towarów będzie musiał z tego tytułu zapłacić podatek od towarów i usług w Polsce - mając obowiązek dokonania samoobliczenia podatku należnego, stosując stawkę podatkową obowiązującą w przypadku dostawy takich samych towarów na terytorium Polski. Podatek należny z tego tytułu należy wykazać w deklaracji VAT składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Podatek ten stanowi co do zasady podatek naliczony, który jest rozliczany na zasadach ogólnych w deklaracji dla podatku od towarów i usług za ten sam okres co podatek należny lub za okres następny (art. 86 ust.10 pkt 2i ust 11 w/w ustawy).

4. Sprawa: import usług dokumentacji technicznej z krajów Unii Europejskiej.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 w/w ustawy w przypadku świadczenia usług architektonicznych i inżynierskich (PKWiU 74.2) - z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1, świadczonych na na rzecz podatników zarejestrowanych, mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Ponadto w myśl art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. kwota podatku należnego od importu usług. Kwota ta - stosownie do art 86 ust. 10 pkt 2 ustawy- obniża kwotę podatku należnego, w rozliczeniu za okres, w którym u nabywcy powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym z tytułu importu usług. W sytuacji kiedy podatnik nie odliczył podatku naliczonego z tytułu importu usług w rozliczenium za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od importu usług - może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 10 pkt 11 ). W sytuacji gdy w/w usługa świadczona jest na rzecz podmiotów krajowych, które nie są podatnikami podatku od towarów i usług, podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 27 ust. 1 cyt. ustawy, tzn . według siedziby ( miejsca zamieszkania ) usługodawcy.

Niniejsza odpowiedź przedstawia stan prawny na dzień wejścia w życie w/w przepisów tj. od 01 maja 2004 r.

Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy