Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze, działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137,... - Interpretacja - PP/443/893/II/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.06.2004, sygn. PP/443/893/II/04, Urząd Skarbowy w Jeleniej Górze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze, działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 12.05.2004 r., informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zmieniła zasady odliczania podatku od zakupu samochodów osobowych i ciężarowych, a także zasady odliczania podatku od rat płaconych w związku z używaniem tych samochodów na podstawie umów leasingu. Nowe zasady dotyczą również odliczeń związanych z zakupem paliw wykorzystywanych do samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych.

Ww. ustawa rozróżnia pod względem prawa do odliczenia trzy kategorie samochodów:

1) samochody osobowe,
2) inne pojazdy samochodowe o stosunkowo małej dopuszczalnej ładowności,
3) inne pojazdy samochodowe, których dopuszczalna ładowność przekracza wskazany w przepisach limit.

Zgodnie z cyt. ustawą prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przysługuje od zakupu każdego samochodu, ale po spełnieniu przez podatnika warunków określonych w dziale IX ww. ustawy. Wysokość odliczanego podatku VAT w niektórych przypadkach jest jednak ograniczona.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 7 ww. ustawy, w przypadku usługobiorców użytkujących samochody, o których mowa w ust. 3 i 5, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu, nie może jednak przekroczyć kwoty 5.000 zł.

Przepis art. 86 ust. 3 wskazuje na samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

gdzie: DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność, n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.

Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3 (art. 86 ust. 5 ww. ustawy).

W myśl przepisu art. 154 ust. 1 i 2 ww. ustawy, przepisu art. 86 ust. 7 nie stosuje się do samochodów będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującymi przed dniem 1 maja 2004 r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy, pod warunkiem, że umowy te zawarte zostały przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględniania zmian tej umowy po wejściu w życie ustawy oraz, że umowy te zostały zarejestrowane we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004 r.

Z uregulowań zawartych w przepisach art. 86 ust. 3, 5 i 7 cyt. ustawy wynika, że tylko w przypadku, gdy łącznie spełnione są dwa warunki:

1) pojazd spełnia warunek dopuszczalnej ładowności, obliczonej według wzoru z art. 86 ust. 3,
2) zgodnie z art. 86 ust. 5 fakt spełnienia warunku dopuszczalnej ładowności jest potwierdzony odpowiednim świadectwem homologacji lub odpisem decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji

- podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego bez ograniczeń.

Zgodnie z treścią art. 88 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika: paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych lub innych pojazdów samochodowych, o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż wynikająca ze wzoru określonego w art. 86 ust. 3. Jeżeli ładowność samochodu jest równa lub większa niż wyliczona według wzoru, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupu paliwa dla tych samochodów.

Jak wynika z tego wzoru dla wymienionego we wniosku samochodu CITROEN BERLINGO, który posiada 5 miejsc siedzących dopuszczalna ładowność wynosi DŁ = 357 kg + 5 x 68 kg = 697 kg. Zatem ładowność 649 kg, jak wynika z wniosku, wymieniona w dowodzie rejestracyjnym tego samochodu, jest mniejsza niż wyliczona DŁ = 697 kg.

Biorąc pod uwagę ww. przepisy oraz stan faktyczny w przedmiotowej sprawie, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia - w całości - podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących raty leasingowe, z uwagi na fakt zarejestrowania umowy leasingowej w Urzędzie Skarbowym w wyżej określonym terminie. Podatnikowi natomiast nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących zakup paliwa do tego samochodu, z powodu niespełnienia warunku dotyczącego dopuszczalnej ładowności samochodu.

Urząd Skarbowy w Jeleniej Górze