Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach, w odpowiedzi na pismo znak: ... - Interpretacja - US.II/443-44/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.10.2004, sygn. US.II/443-44/04, Urząd Skarbowy w Bartoszycach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach, w odpowiedzi na pismo znak: L. dz. 940 z dnia 20.08.2004 r. w sprawie skutków wyroku Sądu Apelacyjnego, zmniejszającego należność do zapłaty w stosunku do wystawionych wcześniej faktur VAT,

wyjaśnia:

Spółka w okresie I - III 2001 r. wystawiła faktury za sprzedaną energię cieplną na kwotę 76.724,81 zł. Kontrahent uznał należność do kwoty 72.724,81 zł. Prawidłowość tego uznania potwierdził Sąd, wydając klauzulę wykonalności.

Zgodnie z przedłożonym wyrokiem sądowym, spór toczył się o zastosowaną stawkę za ogrzewanie pomieszczeń. Wartość usługi wyliczono mnożąc stawkę przez m2 pomieszczeń ogrzewanych. Sprawą sporną była wysokość stawki.

Zmniejszenie należności przez Sąd powstało poprzez uznanie, że stawka była zawyżona. Zatem zmniejszenie należności wynikło ze zmiany ceny, a więc zgodnie z § 20 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), który mówi, że fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury - należy wystawić fakturę korygującą.

Ponadto należy skorygować deklarację dla podatku od towarów i usług za miesiąc, w którym otrzymano potwierdzenie odbioru faktury korygującej.

W sytuacji, kiedy korekta powoduje zmniejszenie podatku należnego "sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę (...). Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasado których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy".

Niniejszą interpretację wydano w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i stan prawny w dniu jej wydania.

Urząd Skarbowy w Bartoszycach