W myśl przepisu art. 14 ust. 1 pkt 2 i ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od... - Interpretacja - PP/443-44/10/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.10.2004, sygn. PP/443-44/10/2004, Urząd Skarbowy w Złotoryi

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W myśl przepisu art. 14 ust. 1 pkt 2 i ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie art. 96 ust. 6 do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.
Pod pojęciem towaru zgodnie z uregulowaniami przepisu art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług wyż. cyt., należy uznać rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.
W spisie z natury sporządzonym na dzień likwidacji działalności gospodarczej podmiot zobowiązany jest wykazać składniki majątku zaliczane do majątku obrotowego tj. materiały, towary handlowe i środki trwałe.
Przepisu art. 14 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wyż. cyt., stanowi, iż opodatkowaniu podlegają towary w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Podstawą opodatkowania, zgodnie z treścią przepisu art. 14 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług wyż. cyt., jest wartość towarów podlegających spisowi z natury ustalona w myśl przepisu art. 29 ust. 10 wyżej cytowanej ustawy, tzn. podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.
Wobec powyższego podstawą opodatkowania środków trwałych, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wykazanych w remanencie likwidacyjnym winna być cena nabycia a nie kwota podatku VAT naliczonego, o którą pomniejszono podatek należny.

Urząd Skarbowy w Złotoryi