Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137,... - Interpretacja - D-6/443/102/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.11.2004, sygn. D-6/443/102/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na złożone dnia 19.10.2004 r. zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:
zapytanie dotyczy:
- stawki podatku VAT od usługi wymiany i montażu okna u klienta w budynku mieszkalnym przez podmiot nie będący producentem w/w towarów.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zarówno towary, jak i usługi identyfikowane są zgodnie z przepisami tej ustawy przy pomocy klasyfikacji statystycznych (art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 w/w ustawy). W związku z tym podatnik musi określić prawidłowo wykonywane czynności, czy dokonuje dostawy towarów czy świadczy usługi.

Podatnik ma prawo do opodatkowania czynności stawką obniżoną 7 % tylko w takim zakresie, w jakim przewidują to przepisy w/w ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Zgodnie z art. 146 ust. pkt 2 lit. a w/w ustawy, do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę w wysokości 7 % stosuje się w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Umowa zawarta między stronami wskazuje, co jest jej przedmiotem. Jednak o tym, czy materiał może wchodzić w wartość usługi, a co za tym idzie czy istnieje możliwość zastosowania preferencyjnego opodatkowania wg stawki 7 % do całego kosztorysu (materiał + robocizna), decyduje określona klasyfikacja statystyczna. Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wskazuje, że roboty wykonane przez sprzedawcę detalicznego jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu klasyfikuje się jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu 52. W przypadku, gdy montażu dokonuje firma usługowa, która nie jest producentem ani sprzedawcą detalicznym okien lub drzwi, przedmiot umowy będzie decydować, czy podatnik świadczy usługę odrębnie od montowanego towaru (zastosuje wtedy dwie stawki 7 % i 22 % odpowiednio dla montażu i towaru), czy też wyłącznie usługę z wkalkulowanym w jej cenę materiałem (stawka 7 % dla całego kosztorysu).

Interpretacji udzielono wg stanu prawnego na dzień jej wydania.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie