POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-48/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.05.2005, sygn. PP/443-48/05, Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a §1 - 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) oraz art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt. 1 lit. a, ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) stwierdzam, że przedstawione we wniosku z dnia 14.04.2005 r. stanowisko, iż spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur wystawionych na jednego ze wspólników spółki cywilnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2005 r. złożony został w tutejszym Urzędzie wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Poruszono w nim 2 zagadnienia. W niniejszym postanowieniu dokonano oceny prawnej stanowiska wnioskodawcy dotyczącego zagadnienia odnośnie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur wystawionych na jednego ze wspólników spółki cywilnej.

We wniosku przedstawiono, iż jeden ze wspólników spółki cywilnej zakupił telefony komórkowe i zawarł umowę o świadczenie usług z Polską Telefonią Cyfrową sp. z o.o. w Warszawie. Telefony zostały wniesione do spółki jako wkład jednego ze wspólników. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż faktury wystawiane są przez PTC sp. z o.o. na tego wspólnika.

Podatnikiem podatku od towarów i usług jest ww. spółka. Zdaniem spółki faktury wystawione na wspólnika są dla spółki podstawą do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z tych faktur.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4 art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Natomiast art. 86 ust. 2 pkt. 1 lit. a wyżej wymienionej ustawy stanowi, iż kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższych przepisów jednoznacznie wynika, że tylko faktury wystawione na spółkę są podstawą do odliczenia podatku VAT z nich wynikającego.

W opisanym we wniosku stanie faktycznym oraz przedstawionym wyżej stanie prawnym, stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku należy uznać za nieprawidłowe.

Pozostałe zagadnienia poruszone we wniosku wyłączono do odrębnego rozstrzygnięcia.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Nie jest ona wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim