Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60) Dyrektor Iz... - Interpretacja - PP-I-005/23-1/AS/05

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.06.2005, sygn. PP-I-005/23-1/AS/05, Izba Skarbowa w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia treść udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Prudniku informacji z dnia 23 grudnia 2004r. nr PP-4431/58/AZ/04, dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, udzielonej w odpowiedzi na wniosek Zakładu.

    Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Prudniku z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji czy należy wystawiać faktury wewnętrzne i wykazywać je w deklaracji VAT jako sprzedaż opodatkowaną w przypadku:
  1. zakupu paczek mikołajkowych dla dzieci pracowników sfinansowanego w 100% z ZFŚS,
  2. przekazania dla pracowników zapomogi rzeczowej w postaci opału zakupionego ze środków ZFŚS.Podatnik zwrócił się także z pytaniem czy wyżej opisanych przypadkach można odliczać podatek VAT.

Po przeanalizowaniu informacji udzielonej przez organ I instancji oraz stanu prawnego, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdza, iż przepisy prawa podatkowego zostały w sposób błędny wyjaśnione przez organ podatkowy I instancji, w związku z czym przedmiotowa informacja zostaje zmieniona.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wydatki finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów ( kosztem są odpisy ustawowe na powyższy fundusz - art. 16 ust. 1 pkt 9 w/w ustawy). Zgodnie bowiem z brzmieniem przepisów art. 16 ust. 1 pkt 45 powołanej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (..).

Świadczenie dokonane na rzecz pracownika, którego charakter mieści się w pojęciu działalności socjalnej i którego źródłem finansowania jest ZFŚS nie stanowi więc kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym. Wprawdzie na podstawie przepisów art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - stanowiących, iż do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów - podatek z tytułu dokonanych zakupów ze środków funduszu nie podlega odliczeniu, to jednak, w myśl regulacji zawartej w ust. 3 pkt 3 w/w artykułu, przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z dostawą oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 w/w ustawy, jeżeli czynności te zostały opodatkowane.

    Przepis art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług uznaje za dostawę towarów - czyli czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług - również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników , wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
    - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, nieodpłatne świadczenie usług nie będące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Zatem, nieodpłatna dostawa towarów finansowana w całości ze środków ZFŚS podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu.

Usługi wykonywane są dla osób fizycznych i w związku z tym stosuje się art. 106 ust. 4 ustawy o VAT. Wynika z niego, iż w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej - a takimi są pracownicy - trzeba wystawić fakturę VAT wyłącznie na żądanie nabywcy ( pracownika). Jeśli więc pracownik nie będzie żądał faktury VAT należy udokumentować przekazanie usługi lub towarów poprzez fakturę wewnętrzną i ująć ją w rejestrze VAT i deklaracji VAT-7.

Izba Skarbowa w Opolu