Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpat... - Interpretacja - PPDE/443-8/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.04.2005, sygn. PPDE/443-8/2005, Urząd Skarbowy w Biłgoraju

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu pisemnego wniosku z dnia 02.02.2005r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie indywidualnej podatnika

stwierdza,

iż przedstawione w przedmiotowym wniosku stanowisko firmy w zakresie skutków podatkowych w podatku od towarów i usług w przypadku rezygnacji małżonka z udziału w prowadzonej działalności gospodarczej - jest prawidłowe przy uwzględnieniu stanu prawnego na dzień wydania niniejszego postanowienia.

W dniu 02.02.2005r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju pisemny wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania niektórych przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.).

Według przedstawionego stanu faktycznego od 1991r. małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą bez zawierana umowy spółki cywilnej, na imię obojga małżonków. Działalność ta opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług, przy czym na podstawie zgłoszenia rejestracyjnego zarejestrowanym podatnikiem VAT jest mąż. W najbliższym okresie żona zamierza zrezygnować z udziału w prowadzeniu działalności, a całość prowadzenia przejmie mąż. Zdaniem wnioskodawcy w tym przypadku zarejestrowanym podatnikiem VAT jest i pozostanie mąż i w związku z tym drugi współmałżonek nie będzie zobowiązany do sporządzenia remanentu likwidacyjnego i rozliczenia jego skutków wynikających z art. 14 ustawy.

Przedstawione stanowisko podatnika jest prawidłowe. Należy stwierdzić, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, małżeństwo prowadzące wspólnie działalność gospodarczą, nie mające w związku z prowadzeniem tej działalności zawiązanej spółki cywilnej, nie może być traktowane jako jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702, ze zm.) oraz przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.).

Jeżeli zatem małżonkowie w wyżej przedstawionej sytuacji nie zawarli umowy spółki cywilnej, to w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów usług w przypadku wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej, podatnikiem podatku VAT jest tylko jeden z małżonków, tj. ten który zarejestrował się jako czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz zgłosił obowiązek podatkowy w VAT. I dla celów tego podatku posługuje się własnym NIP. Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia. Interpretacja traci moc z chwilą zmiany stanu prawnego. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Od niniejszego postanowienia służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a par. 4, art. 223 par. 1, art. 236 par. 1 i par. 2 oraz art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa).

Zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa). Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia, jednakże organ podatkowy, który wydał postanowienie, może w uzasadnionych przypadkach, na wniosek strony, wstrzymać jego wykonanie (art. 238 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Biłgoraju