Podatniczka w dniu 24.02.2005 r., wystąpiła do tut. Urzędu Skarbowego z pytaniem "... czy spadkobiercy, którzy w drodze postępowania sądowego przyjęli... - Interpretacja - OG-005/49/2005/PP1/443/26/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.05.2005, sygn. OG-005/49/2005/PP1/443/26/05, Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatniczka w dniu 24.02.2005 r., wystąpiła do tut. Urzędu Skarbowego z pytaniem "... czy spadkobiercy, którzy w drodze postępowania sądowego przyjęli spadek wprost, zobowiązani są do zwrotu ulgi podatkowej, z której skorzystał spadkodawca z tytułu zakupu kasy fiskalnej w związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą polegającą na przewozie osób taksówką w sytuacji, gdy zaprzestanie działalności gospodarczej nastąpiło z przyczyn niezależnych od podatnika, na które nie miał wpływu."

Jak wynika z pisma zmarły małżonek prowadził działalność gospodarczą z zakresie świadczenia usług przewozu osób taksówką. Do ewidencjowania obrotów z tytułu świadczonych usług zakupił kasę fiskalną i otrzymał zwrot kwoty wydatkowanej na jej zakup zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 1971 ze zmianami) oraz rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 17 marca 2003 r. w sprawie limitów odliczeń kwot wydatkowanych na zakup kas o zastosowaniu specjalnym (Dz. U. Nr 50, poz. 425 ze zmianami).

Zdaniem wnioskodawcy art. 9 ust. 3 pkt 1 i 2 według cytowanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących ma zastosowanie, gdy podatnik z własnej woli zaprzestanie używania kasy rejestrującej bądź działalności gospodarczej.

Powyższe stanowisko znajduje odzwierciedlenie w piśmie Ministra Finansów PP3-8218-1542/95/MR, zgodnie z którym przepisy ustanawiające odpowiedzialność spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy obejmują swoim zakresem tylko te zobowiązania, które powstały za życia spadkodawcy. Wobec powyższego spadkobiercy nie mogą ponosić odpowiedzialności za zobowiązania, które zaistnieją dopiero po śmierci spadkodawcy.

W piśmie zaznacza Pani, iż ani ona ani córka nie kontynuują działalności gospodarczej Pani Męża. Podnosi również, że "... gdyby Mąż za życia zaprzestał działalności gospodarczej z własnego wyboru i nie rozliczył ulgi podatkowej, z której skorzystał z tytułu zakupu kasy rejestrującej, a następnie zmarł, to na mnie i mojej córce, jako spadkobiercach ciążył by obowiązek jej zwrotu. Natomiast nie jest winą Męża, ani spadkobierców, że Mąż nie może dalej prowadzić działalności gospodarczej. O jej zaprzestaniu zdecydowała śmiertelna choroba".

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz Pani zapytania Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Na podstawie przepisu § 9 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów dnia 23.12.2002 roku w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze zmianami) podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących w przypadku, gdy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowani:

- zaprzestaną ich używania;

- zaprzestaną działalności;

- nastąpi otwarcie likwidacji;

- zostanie ogłoszona upadłość;

- nastąpi sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (od działu) samodzielnie sporządzającego bilans;

- nie dokonują w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis.

Wobec powyższego, uwzględniając stanowisko Ministra Finansów zawarte w w/cyt. piśmie o odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy Naczelnik tutejszego Urzędu stoi na stanowisku, iż w przedmiotowej sprawie nie będzie miał zastosowania przepis § 9 ust. 3 rozporządzenia ministra Finansów z dnia 23.12.2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze zmianami), tzn. iż na Pani jako spadkobiercy nie ciąży obowiązek zwrotu ulgi z tytułu zakupu kasy fiskalnej przez Pani męża.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego/podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach