W przedmiotowym wniosku podał Pan , że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje czynności polegające na przewozie osób taksówką osobow... - Interpretacja - 1436/2BV/443/125/05/MKow

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.06.2005, sygn. 1436/2BV/443/125/05/MKow, Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W przedmiotowym wniosku podał Pan , że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje czynności polegające na przewozie osób taksówką osobową. Przedmiotowe usługi świadczone są wyłącznie na rzecz osób prawnych i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Wnioskodawca nie świadczy przedmiotowych usług na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych.

Do przedstawionego stanu faktycznego Podatnik zadał pytanie,
- czy w związku z brzmieniem art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, istnieje obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej w sytuacji dokonywania przez Wnioskodawcę w/w sprzedaży na rzecz osób prawnych i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.
Zdaniem Wnioskodawcy na pytanie to należy odpowiedzieć przecząco, z uwagi na brzmienie art. 111 ust. 1 ustawy. Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, w odniesieniu do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście stwierdza, co następuje. Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zmn.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Z powyższego unormowania wynika, że podstawowym kryterium zobowiązującym podatników do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących jest dokonywanie przez nich sprzedaży ( zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 22 ustawy ) na rzecz określonej grupy nabywców tj. osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych. Uzasadnieniem zastosowania tej szczególnej formy w odniesieniu do w/w grupy podatników jest konieczność szczególnej kontroli obrotów i podatku należnego, z uwagi na brak , co do zasady obowiązku wystawiania faktur sprzedaży dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Nie jest to niezbędne w przypadku obrotów dokonywanych między podatnikami prowadzącymi działalność gospodarczą , albowiem w tym przypadku udokumentowanie obrotu następuje poprzez wystawienie faktury, a reguły prawne dot. podatku od towarów i usług wprowadziły odpowiednie mechanizmy samokontroli - w szczególności uzależnienie odliczenia podatku naliczonego przez nabywcę od otrzymania oryginału faktury VAT wystawionej przez sprzedawcę.Z opisu stanu faktycznego zawartego we wniosku wynika jednoznacznie, iż Wnioskodawca nie świadczy usług taksówkowych na rzecz wspomnianych dwóch grup osób fizycznych, zatem należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie nie istnieje , co do zasady obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego z tytułu świadczenia przedmiotowych usług na rzecz osób prawnych i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście