Z opisu stanu faktycznego zawartego w przedmiotowym piśmie wynika, że w związku z awarią prądu w dniu 9 i 10 sierpnia 2005r., w kasie fiskalnej o num... - Interpretacja - PP/443-230/05/ASz-70260

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.11.2005, sygn. PP/443-230/05/ASz-70260, Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z opisu stanu faktycznego zawartego w przedmiotowym piśmie wynika, że w związku z awarią prądu w dniu 9 i 10 sierpnia 2005r., w kasie fiskalnej o numerze unikatowym .........., nr ewidencyjny ........... został uszkodzony akumulator oraz zegar, co spowodowało przekłamanie godziny oraz daty. Kasa wydrukowała raport fiskalny z nieprawidłową datą. Według oświadczenia serwisanta możliwe jest ustawienie tylko daty powyżej wynikającej z ostatniego raportu fiskalnego, bądź wymiana modułu fiskalnego.

Zgodnie ze stanowiskiem Strony, kasa powinna być dalej użytkowana po uprzednim ustawieniu dnia oraz miesiąca, przy czym rok nie będzie prawidłowy.

W myśl § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finasów z dnia 4.07.2002r. w sprawie kryteriów i warunków, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. z 2002r. Nr 108 poz. 948), kasy rejestrujące muszą spełniać m.in. następujące warunki niezbędne do ich stosowania:

- zapisywać w pamięci fiskalnej informacje o dacie i czasie rozpoczęcia oraz zakończenia pracy w trybie fiskalnym, daty każdego z wykonanych raportów fiskalnych dobowych, datę awaryjnych zerowań pamięci operacyjnej kasy,

- paragon fiskalny drukowany przez kasę musi zawierać m.in. datę i czas (godzinę i minutę) sprzedaży.

W myśl powyższego, data i czas rozpoczęcia i zakończenia pracy w trybie fiskalnym, daty raportów fiskalnych dobowych, daty awaryjnych zerowań pamięci operacyjnej kasy, data i czas sprzedaży wykazanej na paragonie fiskalnym muszą być zgodne z rzeczywistością. W opisanym przez Podatnika przypadku, gdzie nie jest możliwe ustawienie wcześniejszego roku niż rok zapisany w ostatnim, błędnym raporcie fiskalnym, dalsza praca przy użyciu kasy fiskalnej w tym stanie technicznym narusza przepisy cytowanego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów. Zatem Podatnik nie powinien rejestrować sprzedaży przy zastosowaniu takiej kasy.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej uznaje, że stanowisko wyrażone w piśmie z dnia 18.08.2005r. jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego według stanu prawnego obowiązującego na dzień sporządzenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej