POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1435/PP1/443-219/1/05/AW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.12.2005, sygn. 1435/PP1/443-219/1/05/AW, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U.z 1997r. nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 15.09.2005r. uzupełnionym pismem z dnia 14.11.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego


postanawia


uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 15.09.2005r. dotyczące zapytania nr 1 za prawidłowe.


Uzasadnienie


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Strona zaprenumerowała czasopisma specjalistyczne i zamówiła książki specjalistyczne do Polskiego Centrum Informacji Muzyczneju wydawców zagranicznych (z rynku Unii Europejskiej). Strona otrzymała faktury (bez podatku VAT) od kontrahentów zagranicznych będących podatnikami VAT unijnego i chce uiścić opłatę przelewem dewizowym. Działalność Strony jest zwolniona z podatku od towarów i usług na podstawie załącznikanr 4 do ustawy jako działalność kulturalna. Od 1 września 2004r. Strona jest zarejestrowana do VAT w związku z obowiązkiem płacenia VAT od biletów wstępu na imprezy kulturalne i rozlicza się kwartalnie. Strona nie jest zarejestrowanym podatnikiem do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Zakupione książki i zaprenumerowane czasopisma są wykorzystywane przez Stronę do celów statutowych i nie są sprzedawane (tych pozycji jest kilka rocznie). VAT naliczony występuje rzadko w deklaracjach Strony, jedynie w wyniku odpłatnej reklamy sponsora. Przedmiotowe zakupy od kontrahentów nie przekroczą w bieżącym roku 10 000 złotych.

W związku z powyższym Wnioskodawca stoi na stanowisku, że powinien zarejestrować się dla potrzeb VAT-u unijnego i w deklaracji kwartalnej wykazywać kwoty brutto z faktur w pozycji nr 30 deklaracji VAT-7K.

Zgodnie z zapisami art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.Cytowany wyżej przepis art. 9 ust. 1 ustawy stosuje się, pod warunkiem że:
1) nabywcą towarów jest:
a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a - z zastrzeżeniem art. 10;
2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.
W przedmiotowej sytuacji Strona, która jest podatnikiem podatku od towarów i usług, ale oprócz tego prowadzi działalność statutową zwolnioną od w/w podatku, jest nabywcą zaprenumerowanych czasopism specjalistycznych oraz zamówionych książek specjalistycznych. Dostawcami w/w czasopism i książek są podmioty z obszaru Unii Europejskiej będące podatnikami posiadającymi swój unijny numer identyfikacji podatkowej, który wykazany został na fakturach przekazanych Stronie. Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, że w przedmiotowej sytuacji następuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują sięw momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu (art. 25 ust. 1 ustawy o podatku od towarówi usług) - w przedmiotowej sprawie jest to terytorium Polski.
Stosownie do zapisów art. 97 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, należy stwierdzić, że podatnicy dokonujący lub zamierzający dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych, mają obowiązek zarejestrować się dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego. Zatem Strona powinna dokonać zgłoszenia rejestracyjnego wypełniając odpowiedni formularz zgłoszenia oznaczony symbolem VAT-R/UE.
W art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług postanowiono, że do dnia 31 grudnia 2007r. stawkę podatku 0% stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN oraz czasopism specjalistycznych. Zatem, z uwagi na fakt, że Strona dokonuje nabycia wewnątrzwspólnotowego książek i czasopism specjalistycznych (które opodatkowane jest w Polsce stawką podatku 0%) powinna w składanej przez siebie deklaracji VAT-7K wykazać kwotę wynikającą z faktur wystawionych przez kontrahentów w pozycji nr 30.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.
Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.
W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Pouczenie

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia(art. 236 Ordynacji podatkowej). Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście