Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) odpowiadając na pismo z dnia ... - Interpretacja - PP2-443-53/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.07.2004, sygn. PP2-443-53/04, Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) odpowiadając na pismo z dnia 05 lipca 2004 r., Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informuje.

Stan faktyczny:

W przedmiotowym piśmie wskazuje Pan, że przedmiotem Pana działalności gospodarczej jest zakup w krajach Unii Europejskiej samochodów używanych w celu odsprzedaży odbiorcom w kraju. Ponadto informuje Pan, że zgodnie z art. 120 ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) złożył Pan zawiadomienie o przyjętym sposobie opodatkowania marży.

Wobec czego zauważa Pan, iż w myśl ust. 16 wyżej cytowanego przepisu art. 120 w przypadku wyboru ww. sposobu opodatkowania, podatnik nie może oddzielnie wykazywać na wystawianych przez siebie fakturach podatku VAT od dostawy towaru.

Jednocześnie nadmienia Pan, że przy pierwszej rejestracji dokonywanej przez nabywcę sprowadzonego przez Pan samochodu używanego w Wydziale Komunikacji w Urzędzie Miejskim wymagane jest zaświadczenie, wydawane przez organ podatkowy zgodnie z właściwością miejscową, potwierdzające uiszczenie podatku od towarów i usług lub brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu nabycia środka transportu. Ww. zaświadczenie może być zastąpione fakturą z wyszczególnioną kwotą podatku od towarów i usług potwierdzającą dokonanie dostawy przez podatnika, którego odsprzedaż pojazdów stanowi przedmiot działalności.

W związku z wyżej cytowanymi przepisami prawa podatkowego zauważa Pan, że z uwagi na wybór sposobu opodatkowania tj. marży nie może Pan wystawić faktury VAT z wyszczególnioną kwotą podatku od towarów i usług potwierdzającą dokonanie ww. dostawy.

Sprawa:

  • kwestia wydawania zaświadczeń potwierdzających brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu nabycia środka transportu dla podatników, którzy dokonują przywozu pojazdów, a następnie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonują ich krajowej dostawy.

Stan prawny:

W przypadku sprowadzenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej samochodu z innego państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej, do którego ma zastosowanie art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) tzn. w sytuacji, gdy podatnik, który dokonał przywozu pojazdu dokonuje następnie jego krajowej dostawy i zgodnie z przepisem art. 120 ust. 16 ww. ustawy o podatku od towarów i usług nie może oddzielnie wykazać na wystawionej przez siebie fakturze kwoty podatku od towarów i usług od dostawy towaru, gdyż opodatkowaniu podlega marża, do podmiotu, który sprowadził taki pojazd ma zastosowanie przepis art. 105 ust. 1 pkt 2 wyżej cytowanej ustawy.

Zatem podmiot ten powinien złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu przywozu z innego państwa członkowskiego środka transportu na formularzu VAT-24 określonym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia wzoru wniosku o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu przywozu środka transportu nabytego z terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 84, poz. 785).

Odpowiedź zgodna jest ze stanem prawnym na dzień jej udzielenia.

Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy