Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy... - Interpretacja - US18/ZT/T/443-115/04/AK

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.08.2004, sygn. US18/ZT/T/443-115/04/AK, Urząd Skarbowy w Piasecznie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5. Do samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych wymienionych w tym artykule należą samochody o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:Dł = 357 kg + n x 68 kggdzie:Dł - oznacza dopuszczalną ładowność,n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.

Powyższe wartości określa się na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w w/w dokumentach nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe.

Obowiązek homologacji pojazdów oraz możliwość zwolnienia z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wprowadzono dnia 1 stycznia 1984r zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 1 lutego 1983r Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35). Pierwsze świadectwa homologacji typu zostały wydane przez Ministra Komunikacji z datą 31 stycznia 1984r. Zarówno w okresie wcześniejszym jak i obecnie świadectwa te wydaje minister właściwy ds. transportu na podstawie wyników badań homologacyjnych. Od 1984r producent lub importer nowych pojazdów obowiązany był dołączyć do sprzedawanych pojazdów wyciąg ze świadectwa homologacji, będący dla organu rejestrującego źródłem informacji o jego danych technicznych. W przypadku samochodów wyprodukowanych przed 1984r dane na potrzeby w/w wzoru należy określić na podstawie wyciągu z zaświadczenia dopuszczalności typu, będącymi wcześniejszym odpowiednikiem świadectw homologacji.

Równocześnie należy zauważyć, że z przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania tego świadectwa, skutkował uznaniem tego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem. Dlatego też powinien Pan uzyskać informacje czy dla posiadanych samochodów zostały wydane zaświadczenia dopuszczalności typu, które są przechowywane w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot (producenta, importera) dla którego zostały one wydane.

Wówczas jednoznacznie będzie można określić prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z zakupu paliwa dla tych samochodów.

Urząd Skarbowy w Piasecznie