Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarboweg... - Interpretacja - PP 443 93 26 04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.12.2004, sygn. PP 443 93 26 04, Urząd Skarbowy w Olkuszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu, w związku z wniesionym zapytaniem o treści, w jaki sposób należy obciążyć zlecającego przewóz towaru za okres postoju, informuje, iż:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze, związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Art. 774 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) stanowi, iż przez umowę przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy. Należność za tę usługę jest więc podstawą opodatkowania dla celów podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że należność z tytułu świadczenia usług transportowych zawiera dwa elementy. Pierwszy z nich to należność przewoźnika, której wysokość jest uzależniona od liczby przejechanych kilometrów i stawki za 1 km. Drugi element nie jest wynagrodzeniem bezpośrednio za przewóz, lecz jest należnością za postój samochodu i przysługuje przewoźnikowi tylko wówczas, jeśli następuje niemożność rozładowania samochodu.
Jednak pozostaje ona z bezpośrednim związku ze świadczoną usługą przewozu i nie sposób jej traktować inaczej, jak kwotę należną z tytułu świadczonej usługi transportowej.

Tym samym należy stwierdzić, że należności z tytułu postoju samochodu również stanowią wynagrodzenie z tytułu świadczonej usługi transportowej i podlegają, w zależności od miejsca wykonywania usługi, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według zasad wynikających z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Odpowiedzi na powyższe pytanie organ podatkowy udzielił w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika oraz w oparciu o przepisy prawne obowiązujące na dzień udzielenia odpowiedzi.

Urząd Skarbowy w Olkuszu