W związku z pismem z dnia 21.07.2004 r. w sprawie podatku od towarów i usług działając w oparciu o art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U.... - Interpretacja - I-2/443-75/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.08.2004, sygn. I-2/443-75/2004, Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z pismem z dnia 21.07.2004 r. w sprawie podatku od towarów i usług działając w oparciu o art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) informuje, że:

Z treści pisma wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą od roku 2001. W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej nabywała Pani środki trwałe i wyposażenie z naliczonym podatkiem od towarów i usług, który to podatek obniżał kwoty podatku należnego. Zakupione środki trwałe i wyposażenie jest Pani obowiązana przekazać na skutek podziału majątku postanowieniem Sądu Cywilnego do założonej przez Pani męża firmy. W świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w sprawie podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa jest w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. A więc zgodnie z przywołanym przepisem jest Pani podatnikiem podatku od towarów i usług. Jeśli przekazywane środki trwałe stanowią całość odpowiadającą definicji przedsiębiorstwa, przekazanie takie mężowi na podstawie wyroku sądu nie podlega ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) na mocy przepisu art. 6, który stanowi, że przepisów ustawy między innymi nie stosuje się do transakcji:

  • transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans;


Jeśli jednak przedmiotem przekazania są składniki majątku nie odpowiadające definicji przedsiębiorstwa będziemy mieli do czynienia z dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ustawy. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Dostawę taką dokumentuje się fakturą VAT zgodnie z art. 106 ustawy. Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy rozumie się również wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części. Czynność taką dokumentuje się na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy o VAT fakturą wewnętrzną. Należy tu zauważyć, że ustawowa dostawa towarów nie jest uzależniona od tytułu prawnego (w tym przypadku Wyroku Sądy o zniesieniu wspólności majątkowej) będącego jej podstawą.

Istotnym tu jest, że mamy do czynienia z rozporządzeniem towarami między niezależnymi masami majątkowymi.

Z pisma Pani wynika, że podatek VAT naliczony przy nabyciu towarów, które mają być przedmiotem przekazania był odliczony od podatku należnego w związku z czym nie będzie mieć zastosowania przywołany przez Panią art. 43, ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. dotyczący zwolnienia od podatku towarów używanych. Zastosowanie będzie mieć stawkę podatku VAT obowiązująca dla przekazywanego towaru.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze