W odpowiedzi na pismo z dnia 28.07.2004r., zawierające żądanie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, a mianowicie ... - Interpretacja - I/3/KO/443-95/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 11.08.2004, sygn. I/3/KO/443-95/04, Urząd Skarbowy w Sulęcinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 28.07.2004r., zawierające żądanie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, a mianowicie zastosowania stawki VAT przy sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki budowlanej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sulęcinie, zgodnie z przepisem art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie wyjaśnia, co następuje:

Ze wskazanego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem sprzedaży jest prawo użytkowania wieczystego działki budowlanej. Sprzedawcą jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, będąca podatnikiem VAT. Sprzedający realizuje prawo wieczystego użytkowania na zasadzie współwłasności małżeńskiej. Działka nie stanowi majątku firmy i nie jest związana z prowadzoną działalnością. Gmina nabywa prawo wieczystego użytkowania tej działki w związku z realizacją celu publicznego, tj. przebudowy skrzyżowania dróg gminnych.

Aby zaistniał obowiązek opodatkowania danej czynności wystąpić muszą następujące elementy: musi powstać obowiązek podatkowy i istnieć podatnik, na którym ten obowiązek ciąży. Zgodnie z art. 4 ustawy Ordynacja podatkowa obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach. Podatnikiem zaś, zgodnie z art. 7 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego jednoznacznie wynika, iż osoba fizyczna nie dokonuje zbycia prawa wieczystego użytkowania w wykonaniu działalności gospodarczej. Stąd też nie jest podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem nie istnieje obowiązek opodatkowania tej czynności podatkiem od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Sulęcinie