Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego... - Interpretacja - PP-443/VAT/RW 62/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.08.2004, sygn. PP-443/VAT/RW 62/2004, Urząd Skarbowy w Końskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich, w odpowiedzi na pismo jednostki z dnia 23.06.2004 r. (data wpływu - 23.06.2004 r.) uzupełnione pismem z dnia 09.07.2004 r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z zapisem art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne wykonują zadania wynikające z ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Inspekcji Sanitarnej, a więc są jednostkami realizującymi zadania nałożone na nie przepisami prawa i są to zadania, do realizacji których zostały one powołane. W tym zakresie jednostki te korzystają ze zwolnienia z podatku VAT.

Ponadto usługi wykonywane przez jednostkę sklasyfikowane jako usługi w zakresie ochrony zdrowia (symbol PKWiU - 85) zostały ujęte w poz. 9 wykazu usług zwolnionych od podatku stanowiącym załącznik Nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Stacja sanitarno-epidemiologiczna jest podatnikiem VAT jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych. Usługi w zakresie badań i analiz składu i czystości substancji o symbolu PKWiU 74.30.11 wykonywane w ramach umów cywilnoprawnych opodatkowane będą stawką podstawową, tj. 22%.

Stosownie jednak do art. 113 w/w ustawy zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku należnego, a także odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku jak również towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych prawnych podlegających amortyzacji. Wartość sprzedaży towarów i usług za 2003 r., która uprawnia do zwolnienia podmiotowego od podatku VAT wynosi 45.700 zł. Przekroczenie przez podatnika zwolnionego od VAT kwoty obrotu równowartości w złotych 10.000 euro również w trakcie roku podatkowego powoduje, iż zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Jeśli jednostka przekroczyła obrót, o którym mowa wyżej stała się podatnikiem podatku VAT z mocy prawa i zobowiązana jest do rozliczania podatku VAT. W przeciwnym przypadku będzie nadal korzystała ze zwolnienia.

Będąc podatnikiem VAT jednostka winna rozliczać podatek naliczony zgodnie z art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług. W myśl, bowiem art. 90 ust. 1 w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku, z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku, do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W sytuacjach, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego, związanych z czynnościami, w stosunku, do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego, podatnik może zmniejszyć kwotę podatku należnego tylko o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku, do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Urząd Skarbowy w Końskich