Spółka zwróciła się pismem z dnia 22 grudnia 2004 r. (data wpływu 27.12.2004 r.) do Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze o udziel... - Interpretacja - I-2/443-202/04/EL

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.12.2004, sygn. I-2/443-202/04/EL, Lubuski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka zwróciła się pismem z dnia 22 grudnia 2004 r. (data wpływu 27.12.2004 r.) do Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług czyszczenia kanalizacji sanitarnej, deszczowej.

Z uwagi na istniejące wątpliwości interpretacyjne Spółka skierowała następujące pytanie:

Czy dokonując usług czyszczenia kanalizacji sanitarnej na zlecenie Spółdzielni Mieszkaniowej dotyczące czyszczenia przykanalików od 1 maja 2004 r. sklasyfikowane wg PKWiU w grupie 45.21.41-00.00 przez Urząd Statystyczny w Łodzi - Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, powinna zastosować 22 % stawkę podatku VAT gdyż w nowej ustawie nie zostały one w ogóle wymienione, jak również w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. jako usługi opodatkowane obniżoną stawką podatku, w związku z czym podlegają opodatkowaniu według stawki 22%, czy też zastosować stawkę 7% powołując się na art.146 ust.1 pkt .2 lit .a traktując te usługi jak związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Czy w przypadku otrzymania od Spółdzielni Mieszkaniowej oświadczenia stwierdzającego, że dana usługa czyszczenia kanalizacji jest związana z budynkiem mieszkalnym a nie lokalem użytkowym można zastosować stawkę 7% powołując się na art. 146, a w przypadku braku takiego oświadczenia stosować stawkę podstawową.

W ocenie Spółki czyszczenie kanalizacji sanitarnej, deszczowej itp. wykonywane na zlecenie do 30 kwietnia 2004 r. sklasyfikowane w PKWiU pod symbolem 45.21.41 podlegały opodatkowaniu według stawki 7% gdyż mieściły się w załączniku nr 5 starej ustawy natomiast od 1 maja 21004 r. są opodatkowane stawką 22%.

Działając w oparciu o art.14a §1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 1997 nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze wyjaśnia:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W myśl art. 146 ust. 2 tej ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, zgodnie z art.146 ust.3 pkt 1-3 w/w rozumie się:

  • sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  • urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  • urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

-jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

W przypadku gdy realizowana infrastruktura towarzysząca będzie miała związek zarówno z budynkami mieszkalnymi jak i innymi obiektami, na podstawie posiadanych dokumentów kosztorysowych i projektowych należy wyodrębnić część związaną z budownictwem mieszkaniowym oraz innymi obiektami i opodatkować zrealizowaną inwestycję zgodnie z obowiązującymi dla tych obiektów stawkami, tj. 7% dla infrastruktury towarzyszącej związanej z budownictwem mieszkaniowym i 22% dla pozostałej części.

Nie ma konieczności dokumentowania wielkości udziału infrastruktury towarzyszącej, która będzie wykorzystywana na cele mieszkaniowe w postaci oświadczeń, gdyż nie wynika to z żadnych przepisów prawa podatkowego.

Mając na uwadze powyższe realizowane przez Spółkę usługi czyszczenia kanalizacji sanitarnej, deszczowej (PKWiU 45.21.41-00.00) podlegają opodatkowaniu stawką 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych, remontów czy też robót konserwacyjnych jedynie w części w jakiej ściśle związane są z budownictwem mieszkaniowym. Natomiast w pozostałym zakresie podmiot winien zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Przy udzielaniu niniejszej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego uwzględniono stan faktyczny opisany przez podatnika we wniosku oraz przepisy prawne obowiązujące w chwili udzielenia informacji.

Lubuski Urząd Skarbowy