Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą według art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11-03-2004 r. nie uznaje si... - Interpretacja - U.S.IV-443/40/2004/VAT

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.12.2004, sygn. U.S.IV-443/40/2004/VAT, Urząd Skarbowy w Rykach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą według art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11-03-2004 r. nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26-07-1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności. W świetle art 13 ustawy z dnia 26-07-1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się również wyszczególnione w pkt 7 przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony wyżej stan faktyczny, otrzymywane przez pana wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej spółki stanowi wynagrodzenie, o którym mowa w art. 13 pkt 7 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a ze spółką łączy pana stosunek prawny. W związku z faktem, iż w katalogu czynności nieuznawanych za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług znajdują się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a podatnikami zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT są m.in. osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, nie będzie pan podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu otrzymywanego przez pana wynagrodzenia w związku z pełnieniem funkcji członka rady nadzorczej, jednakże przy spełnieniu przez pana z tytułu wykonywania tej czynności wymogów istnienia więzów prawnych tworzących stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonywanie tych czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Warunki jakie musi spełniać dany stosunek prawny, aby świadcząca w oparciu o niego usługi osoba fizyczna została wyłączona z kręgu podatników VAT (w tym zakresie), z uwagi na brak samodzielności przy realizacji czynności określonych w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują, że chodzi w tym przypadku jedynie o takie czynności o charakterze usługowym, które wykonywane są w warunkach podporządkowania usługodawcy co do realizacji umówionych czynności oraz obciążenie zatrudniającego (zlecającego) ryzykiem za wykonanie tych czynności.

Reasumując: nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jedynie te czynności określone w art. 13 pkt 7 stawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które realizowane są w oparciu o stosunek prawny, w ramach którego zostaną sformułowane elementy określające warunki osobistego wykonywania czynności w ramach danego stosunku prawnego. A także przejęcie odpowiedzialności zlecającego (w tym konkretnym przypadku spółki) za czynności usługodawcy.Natomiast czynności wymienione w art. 13 pkt 7 ww. ustawy, które są realizowane w oparciu o stosunek prawny, w którym nie określono odpowiedzialności zlecającego za czynności usługodawcy , jako niespełniające wymogów wymienionych w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT z tytułu samodzielnej działalności gospodarczej.

Urząd Skarbowy w Rykach