Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137 poz. 92... - Interpretacja - D-3/443/107/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.11.2004, sygn. D-3/443/107/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137 poz. 926 z 1997 r. z póżn. zm.), w odpowiedzi na złożone w dniu 04.11.2004 r. zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:

zapytanie dotyczy możliwości odzyskania podatku od towarów i usług z tytułu zakupów towarów i usług związanych z działalnością rolniczą przez rolnika ryczałtowego.

Zgodnie z art. 43 ust 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. O podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r.) - zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.
W związku z powyższym jako rolnik ryczałtowy nie jest Pani podatnikiem w świetle ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl art. 88 ust. 4 w/w ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o któych mowa w art. 86 ust. 20. Ponieważ jako rolnik ryczałtowy korzysta Pani ze zwolnienia, nie przysługuje Pani prawo odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu bez względu na formę ich finansowania, w tym między innymi z funduszu SAPARD.

Zgodnie z art. 115 ust. 1 w/w ustawy rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.

Mając na uwadze powyższe jeżeli będzie Pani dokonywała dostaw produktów rolnych dla podatników podatku od towarów i usług to na warunkach w/w ustawy otrzyma Pani od tych podmiotów zryczałtowany zwrot podatku, który będzie stanowił odzyskany podatek VAT z tytułu nabycia niektórych środków produkcji rolnictwa bez względu na rodzaj źródeł, z których finansowała Pani zakupy, w tym ze środków SAPARD (a zatem jeżeli dokona Pani sprzedaży produktów rolnych na rzecz podmiotów jak wyżej skorzysta Pani ze zwrotu podatku VAT).

Jeżeli wystąpi Pani o zwrot podatku z tytułu nabycia towarów i usług sfinansowanych z funduszu SAPARD na podstawie § 27a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - to będzie on Pani przysługiwał na warunkach określonych w w/w przepisie, w związku z powyższym w tym przypadku skorzysta Pani ze zwrotu podatku VAT.

Interpretacji udzielono według stanu prawnego na dzień jej wydania.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie