Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe... - Interpretacja - PP/443-106-3-GK/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.10.2004, sygn. PP/443-106-3-GK/04, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)

Pismem z dnia 5 lipca 2004 r. (złożonym w tut. Urzędzie dnia 5 lipca 2004 r.) Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:

  • Spółka posiada własny obiekt wczasowy z którego korzystają pracownicy,
  • Spółka kupuje od biura podróży kolonie dla dzieci pracowników.

Wątpliwości Spółki dotyczą prawidłowości rozliczenia podatku od towarów i usług oraz udokumentowania wykonywanych czynności. Zadano następujące pytania:

  1. Czy Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących ponoszone koszty, związane z utrzymaniem obiektu wczasowego? - w opinii Podatnika przysługuje takie prawo,
  2. Jak udokumentować (fakturą wewnętrzną, czy fakturą VAT na każdego pracownika) sprzedaż miejsc w obiekcie, oraz kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu wykonania tej czynności? - W opinii Podatnika winno się wystawić każdorazowo fakturę VAT dla każdego pracownika, natomiast obowiązek podatkowy powstaje w momencie odsprzedaży.
  3. Jeżeli Spółka otrzyma od biura podróży "fakturę VAT marża" czy ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z tej faktury? - W opinii Podatnika nabywa takie prawo.
  4. Jak udokumentować (fakturą wewnętrzną, czy fakturą VAT na każdego pracownika) odsprzedaż kolonii oraz kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu wykonania tej czynności? - W opinii Podatnika należy wystawić fakturę VAT, natomiast obowiązek podatkowy powstaje w dniu odsprzedaży.
  5. Co przyjąć za podstawę opodatkowania, jeżeli biuro podróży "wystawia fakturę VAT marża", a pracownik dokonuje częściowej odpłatności? - W opinii Podatnika należy wystawić "fakturę VAT marża" (w formie refaktury).

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego informuje, iż:

Ad. 1

Obniżenie kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących koszty związane z utrzymaniem ośrodka wypoczynkowego winno następować na zasadach ogólnych, wynikających z przepisów Działu IX "Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe" ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej "ustawą". Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Przy czym art. 114, art. 119, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy nie mają zastosowania w niniejszej sprawie. Zatem Spółka będzie uprawniona do dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego w zakresie, w jakim wydatki będą związane z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.
Należy zaznaczyć, iż wszelkie inne ograniczenia w prawie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego, wynikające m.in. z art. 88 ustawy, jak również przepisów Rozdziału 8 "Przypadki, w których nabycie towarów lub usług nie uprawnia do obniżenia kwoty podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku" rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), będą miały zastosowanie również w niniejszej sprawie.

Ad. 2

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem m.in. ust. 4. Zgodnie z art. 106 ust. 4 ustawy podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury. Zatem Spółka będzie zobowiązana do wystawienia faktury VAT dokumentującej świadczenie usług noclegowych na rzecz swoich pracowników, jedynie w przypadku zażądania przez usługobiorcę wystawienia takiej faktury.
W tym miejscu zauważyć należy, że również zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług. A w myśl art. 106 ust. 7 ustawy w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.
Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży miejsc we własnym obiekcie podatnika powstaje na zasadach ogólnych. Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Ponadto zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Zatem w przypadku otrzymania całości lub części zapłaty przed wykonaniem usługi, obowiązek podatkowy powstanie w tej części, natomiast w przypadku braku zapłaty obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wykonania usługi również w przypadku gdy pracownik nie zażąda wystawienia faktury.

Ad. 3

Zgodnie z art. 119 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, z zastrzeżeniem ust. 5. Zgodnie z art. 119 ust. 3 przepis ust. 1 stosuje się bez względu na to, kto nabywa usługę turystyki, w przypadku gdy podatnik:

  1. ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju;
  2. działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek;
  3. przy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty;
  4. prowadzi ewidencję, z której wynikają kwoty wydatkowane na nabycie towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, oraz posiada dokumenty, z których wynikają te kwoty.

Ponadto na podstawie art. 119 ust. 10 ustawy podatnik, o którym mowa w ust. 3, w wystawionych przez siebie fakturach nie wykazuje kwot podatku.
Zatem z "faktury VAT marża", dokumentującej zakup usług turystyki nie będzie wynikała kwota podatku. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit a) ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. W związku z faktem, iż na otrzymanych "fakturach VAT marża", nie będzie określonej kwoty podatku, Spółce nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Prawo takie nie będzie przysługiwało również wtedy, gdy wystawca faktury wykaże w fakturze VAT marża kwotę podatku VAT.

Ad. 4 i 5

Polski ustawodawca nie uregulował kwestii tzw. "refakturowania usług". W art. 5 ust.1 ustawy jest mowa o "świadczeniu usługi". Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Zatem w sytuacji, gdy Spółka odsprzeda usługi świadczone przez osoby trzecie należy uznać, iż dochodzi do świadczenia na rzecz pracownika. Pogląd ten odnajduje swoje odzwierciedlenie w art. 6 pkt 4 Szóstej Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku ( 77/388/EEC ), który stanowi, iż w przypadku, w którym podatnik działając we własnym imieniu, lecz na rachunek innej osoby, bierze udział w świadczeniu usług, uznaje się, że podatnik ten nabył i wyświadczył usługi.

Zatem w przypadku, gdy Spółka nabędzie usługi turystyczne, opodatkowane "w systemie marży", zgodnie z art. 119 ust. 1 ustawy, a następnie odprzeda te usługi swoim pracownikom (za częściową odpłatnością), będzie uprawniona do wystawienia faktury VAT marża na poszczególnych pracowników. Jednakże w takim przypadku nie wystąpi podstawa opodatkowania (marża), gdyż należność, którą ma zapłacić nabywca usługi, będzie niższa od ceny nabycia przez Spółkę danej usługi. W zakresie udokumentowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej odpowiedzi udzielono w pkt. 2 niniejszego pisma.

Z uwagi na fakt, iż nie wystąpi podstawa opodatkowania podatkiem od towarów i usług, nie wystąpi również obowiązek podatkowy w zakresie VAT.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym, w zakresie zadanego przez Spółkę pytania i w obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.

Opolski Urząd Skarbowy