Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót z zastr... - Interpretacja - US18/ZT/T/443-104/04/AS

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.11.2004, sygn. US18/ZT/T/443-104/04/AS, Urząd Skarbowy w Piasecznie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz rat. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Należy zaznaczyć, iż nie wszystkie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze stanowią podstawę opodatkowania. Istotnym jest czy dofinansowanie dokonywane jest w celu sfinansowania konkretnych towarów lub świadczenia konkretnych usług. Jeżeli dofinansowanie służy pokryciu kosztów działalności podatnika i ma pośredni związek ze stosowanymi przez niego cenami, to otrzymana dopłata nie zwiększa podstawy opodatkowania z tytułu podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym opodatkowaniu będą podlegały wyłącznie dotacje związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług , które bezpośrednio wpływają na cenę. Dotacje nie uzależnione od ilości i wartości świadczonych usług nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie należny nadmienić, iż w myśl art. 90 ust. 7 w/w ustawy o podatku od towarów i usług do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego, wlicza się kwotę otrzymanych dotacji, subwencji innych niż określone w w/w przepisie art. 29 ust. 1 tejże ustawy.

Urząd Skarbowy w Piasecznie