Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi działalność na rynku finansowym współpracując z innym bankiem. W cel... - Interpretacja - ZP/436-16/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.11.2005, sygn. ZP/436-16/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi działalność na rynku finansowym współpracując z innym bankiem. W celu poprawy wyników finansowych Spółki oraz umożliwienia rozliczenia strat podatkowych z lat ubiegłych, zamierza poszerzyć swoją działalność o pośrednictwo finansowe w zakresie refinansowania zobowiązań Banku.

W związku z tym, Wnioskująca zamierza zaciągnąć kredyt w zagranicznym banku, który następnie przeznaczy na udzielenie pożyczki Bankowi.

Spółka informuje, iż poszerzenie działalności nastąpi o "usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym" (PKWiU 65.22.10-00.90). Umowa pożyczki zaciągniętej przez Spółkę w banku zagranicznym określać będzie jako jej cel dalsze udostępnianie pozyskanych środków w formie pożyczki (pożyczka pierwotna zaciągnięta będzie przez Spółkę w celu dalszego finansowania podmiotów gospodarczych, w tym również Banku).

Spółka podnosi, iż zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w przypadku, gdy jedna ze stron czynności cywilnoprawnych (pożyczki) jest podatnikiem podatku VAT z tytułu dokonywania tej czynności to wówczas podatek od czynności cywilnoprawnych nie wystąpi.

Natomiast, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz załącznikiem nr 4 do ustawy, zwolnione z tego podatku są usługi pośrednictwa finansowego.

W takiej sytuacji, zdaniem Wnioskującej, Spółka korzystać będzie ze zwolnienia z tego podatku i nie jest w związku z tym zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wnioskująca dodatkowo wskazuje, iż w sytuacji gdyby udzieliła Bankowi kredytu (na podstawie umowy kredytu), to wówczas również stanowiłoby to usługę pośrednictwa finansowego korzystającą ze zwolnienia z podatku VAT (przy czym umowa kredytu nie podlega w ogóle przepisom o podatku od czynności cywilnoprawnych).

W związku z powyższym, Spółka zwraca się o potwierdzenie prawidłowości Jej stanowiska, iż udzielenie pożyczki (kredytu) przez Spółkę w ramach swojej działalności gospodarczej, nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

W opisanym przez Podatnika stanie faktycznym zastosowanie mają następujące przepisy prawa podatkowego:

- art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), na podstawie którego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

- art. 8 ust. 1 w/w ustawy, zgodnie z którym, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

a) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

b) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

c) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa,

- art. 8 ust. 3 w/w ustawy, który stanowi, iż usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych,

- art. 15 ust. 1 przywołanej ustawy, regulujący, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności,

- art. 15 ust. 2 w/w ustawy, który określa, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliw.

Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych,

- art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy, który stanowi, iż zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, gdzie w poz. 3 tego załącznika, stanowiącego wykaz usług zwolnionych od podatku, wskazano usługi pośrednictwa finansowego, o symbolu PKWiU Sekcja J ex (65-67), z wyłączeniem:

1) działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,

2) usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,

3) usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),

4) usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, - 00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,

5) usług ściągania długów oraz faktoringu,

6) usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

7) usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

8) transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,

9) transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości,

- art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j.Dz.U. z 2005r. Nr 41 poz. 399 ze zm.), który reguluje, iż podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b) umowy pożyczki

c) (uchylona),

d) umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e) umowy dożywocia oraz ustanowienia odpłatnej renty,

f) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g) umowy majątkowe małżeńskie,

h) ustanowienie hipoteki,

i) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j) umowy depozytu nieprawidłowego,

k) umowy spółki (akty założycielskie),

- art. 2 pkt 4 przytoczonej ustawy, stanowiący, iż nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Na podstawie przepisów art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Wnioskująca oświadczyła, iż zamierza poszerzyć swoją działalność o "usługi udzielania pożyczek, świadczone poza systemem bankowym" - symbol PKWiU 65.22.10-00.90.

W związku z powyższym, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego udzielając odpowiedzi w niniejszej sprawie nie badał zasadności wskazanej przez Podatnika klasyfikacji nabywanej przez Niego usługi.

Odpowiedzialność w tym zakresie ciąży na Podatniku. Poniższa interpretacja opiera się zatem na wskazanej we wniosku klasyfikacji czynności dotyczących udzielenia pożyczki (kredytu) jako usługi udzielania pożyczek świadczonych poza systemem bankowym, o symbolu PKWiU 65.22.10-00.90.

Zatem, w opisanym stanie faktycznym, z uwagi na przepisy art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, udzielanie pożyczki stanowi świadczenie usługi, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Usługa ta zatem korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust.1 pkt 1 w/w ustawy, w związku z załącznikem 4 do tej ustawy.

Stosownie natomiast do przepisów art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, czynność zawarcia umowy pożyczki (kredytu), jako czynność zwolniona od podatku od towarów i usług dla jednej ze stron, nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu