Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uzna... - Interpretacja - 1471/NUR1/443-99/06/IK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.05.2005, sygn. 1471/NUR1/443-99/06/IK, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka w ramach podpisanego w 2000r. kontraktu z Dowództwem Marynarki Wojennej w Gdyni jest dostawcą sprzętu wojskowego pochodzącego z Unii Europejskiej. Wraz z dostawą sprzętu poddostawca zobowiązany był do przeprowadzenia następującego szkolenia personelu technicznego Marynarki Wojennej: obsługi sprzętu, szkolenie w zakresie odzyskiwania, oceny, demontażu i mycia sprzętu, szkolenie obsług inercyjnych i pirotechnicznych, szkolenie praktyczne podczas integracji sprzętu, szkolenie operatorów, szkolenie obchodzenia się i bezpiecznej obsługi sprzętu. Szkolenia odbywają się częściowo w miejscu jego wyprodukowania tj. w krajach Unii Europejskiej oraz częściowo w Polsce. W oparciu o podpisany przez strony kontrakt, protokół wykonania - odbioru usług szkoleniowych, Spółka wystawił w dniu 29.07.2005r. fakturę VAT. W opinii odbiorcy tj. Marynarki Wojennej przedmiotowe usługi to usługi szkoleniowe objęte symbolem PKWiU ex 80 wykazane w załączniku nr 4 do ustawy VAT usługi zwolnione od VAT pod poz. 7 - usługi w zakresie edukacji. W dniu wystawienia faktury VAT, Spółka uwzględniła interpretację prawa podatkowego prezentowaną przez Marynarkę Wojenną.

Powyższe usługi zostały na wniosek Spółki sklasyfikowane przez Urząd Statystyczny w Łodzi. Zgodnie z powyższą opinią wymienione w piśmie usługi szkolenia, wykonywane przez producenta, w zakresie obsługi konserwacji, działania produkowanego bądź sprzedawanego uzbrojenia do okrętów wojennych nie są odrębnie klasyfikowane i mieszczą się w grupowaniu obejmującym dany wyrób. Szkolenie prowadzone przez producenta uzbrojenia do okrętów wojennych dla personelu wojskowego i cywilnego Marynarki Wojennej i obejmujące swoim zakresem:

- szkolenie na temat właściwości techniczno-taktycznych dostarczonego uzbrojenia oraz możliwości użycia,

- szkolenie w zakresie obsługi uzbrojenia,

- szkolenie obsług inercyjnych i pirotechnicznych,

- szkolenie praktyczne podczas integracji uzbrojenia,

- szkolenie operatorów,

- szkolenie obchodzenia się i bezpiecznej obsługi uzbrojenia

mieszczą się w zakresie grupowania PKWiU 29.60.1 "Broń i amunicja oraz ich części".

Jednocześnie w związku z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. (Dz.U.Nr 89, poz. 844 ze zm.) zgodnie z którym do celów podatkowych nadal stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 1997r. (Dz.U.Nr 42, poz. 264 ze zm.), Ośrodek informuje, iż w/w usługi nie były odrębnie klasyfikowane i mieściły się w grupowaniu obejmującym dany wyrób bądź jego sprzedaż. Natomiast wyżej opisane szkolenia prowadzone przez producenta uzbrojenia do okrętów wojennych dla personelu wojskowego i cywilnego Marynarki Wojennej mieściły się w zakresie grupowania PKWiU 29.60.1 "Broń i amunicja oraz ich części".

Strona stoi na stanowisku, że zastosowanie dla przedmiotowych usług kategorii "zwolnione" nie jest prawidłowe i dlatego Spółka dokonała korekty faktury VAT wystawionej w dniu 29.07.2005r., przyjmując w stosunku do usług wykonanych poza granicami Polski, że nie podlegają opodatkowaniu, natomiast do usług wykonanych w kraju zastosowała stawkę w wysokości 22%.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ), w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

W myśl art. 8 ust. 3 w/w ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Reasumując towary i usługi wymienione w klasyfikacjach statystycznych dla potrzeb ustawy są klasyfikowane na podstawie klasyfikacji statystycznych. Zgodnie więc z w/cyt. klasyfikacją statystyczną usługi szkolenia opisane we wniosku nie mieszczą się w grupie PKWiU ex 80 - usługi w zakresie edukacji.

Mając na uwadze przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny i w/w przepisy należy stwierdzić, że Spółka nieprawidłowo sporządziła korektę faktury z dnia 29.07.2005r., bowiem w myśl w/w wymienionego przepisu art. 27 ust. 1 ustawy o VAT, dla usług wykonywanych poza granicami kraju - miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący posiada siedzibę. W przedmiotowej sprawie jest to Polska co wskazuje jednoznacznie, że świadczenie przedmiotowych usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawek obowiązujących w kraju. W tym przypadku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT według stawki podstawowej, tj. 22%.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie