POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1473/WV/443/274/193/2005/JZ

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.10.2005, sygn. 1473/WV/443/274/193/2005/JZ, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, póz. 60 z późniejszymi zmianami), po rozpatrzeniu wniosku , z dnia 21 lipca 2005r. (data wpływu do urzędu), uzupełnionego pismem z dnia 8 sierpnia 2005r. (data wpływu do urzędu), żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art. 88 ust. 1 pkt 2, ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłe.

Uzasadnienie
Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:
Spółka zwraca się z prośbą o wyjaśnienie, czy w świetle aktualnych przepisów dopuszczalne jestodliczanie podatku VAT z tytułu nabycia usług zaliczanych zgodnie z przepisami o podatkudochodowym do kosztów reprezentacji i reklamy w przypadku, gdy limit wyznaczony przez teprzepisy został przekroczony (art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatkudochodowym od osób prawnych).Usługi te nie są przez Spółkę opodatkowane.

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt. 2 oraz ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarówi usług obniżenia podatku należnego nie stosuje się do nabywanych towarów i usług, jeżeli wydatkina ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisówpodatku dochodowego, o ile nie zostały opodatkowane.Zdaniem Spółki odliczenie podatku VAT z tytułu nabycia takich usług jest dopuszczalne, ponieważwydatki na ich nabycie nie były bezwarunkowo, "z góry", zakwalifikowane do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, np. po spełnieniu określonych warunków, zgodnie zbrzmieniem w/w art. 88 mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.Inaczej więc, niż gdyby treść art. 88 brzmiała, że wydatki takie bezwarunkowo nie mogły byćzaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 z późniejszymi zmianami) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych. Realizacja tego prawa została obostrzona ograniczeniami określonymi w art. 88 i 90 ustawy oraz obowiązkami dokonywania korekt podatku naliczonego wynikającymi z art. 91 ustawy. Jeden z przypadków, w którym nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego, określony został w art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy. Zgodnie z przepisem tego artykułu obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. W myśl art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54 póz. 654 z późniejszymi zmianami) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25% przychodów, chyba że reklama prowadzona jest w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób. Z cytowanych przepisów wynika, że przekroczenie limitu wydatków na tzw. reprezentacje i reklamę niepubliczną skutkuj e brakiem możliwości odliczenia podatku naliczonego. Mając na uwadze, fakt że VAT jest podatkiem rozliczanym miesięcznie, natomiast ostateczne ustalenie limitu wydatków na reprezentacje i reklamę, które stanowią koszty uzyskania przychodu możliwe jest po zakończeniu roku podatkowego, podatnik uprawniony będzie do dokonywania korekt odpowiednich deklaracji.

W art. 88 ust. 3 przywoływanej ustawy, określono natomiast przypadki, kiedy pomimo, że dany wydatek nie mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, odstąpiono od pozbawienia podatnika prawa do odliczenia podatku poniesionego w związku z takim wydatkiem. W przepisie tym uprawniono podatników do dokonywania odliczeń podatku w sytuacji poniesienia między innymi wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane ( art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy ). Oznacza to, że w przypadku wydatków, które z uwagi na przekroczony limit nie mogłyby zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, możliwość odliczenia podatku istnieje jedynie wówczas gdy są one przedmiotem czynności określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy, tzn. są przeznaczone na określone w tych przepisach nieodpłatne przekazania towarów oraz nieodpłatne świadczenia usług, jeżeli czynności te zostały opodatkowane.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu