P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP/443-13/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.03.2005, sygn. PP/443-13/05, Urząd Skarbowy w Chełmie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 17 stycznia 2005r. (złożony w dniu 18 stycznia 2005r.) Pana ... o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w  indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy pomocy kasy rejestrującej stwierdzam, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 17 stycznia 2005r. (złożonym w dniu 18 stycznia 2005r.) Pan ... zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem w sprawie obowiązku rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących. Pytający jest podatnikiem podatku od towarów i usług i wykonuje wyłącznie usługi na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą udokumentowane fakturami VAT. Zdaniem Podatnika nie ma on obowiązku instalacji kas rejestrujących.

Po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących obowiązani są podatnicy dokonujący dostaw na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych.

Ponadto stosownie do §3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. nr 273 poz. 2706) z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących zwolnieni zostali podatnicy, u których kwota obrotu z działalności, o której mowa w art.111 ust.1 ww. ustawy, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40.000 zł i którzy nie byli wcześniej objęci obowiązkiem ewidencjonowania.

Powyższe zwolnienie traci moc - zgodnie z unormowaniem zawartym w §3 ust.7 powyższego rozporządzenia - po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w ciągu roku podatkowego przekroczenie kwoty obrotu z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy w wysokości 40.000 zł. - wówczas ma Pan obowiązek zastosowania kas w prowadzonej działalności gospodarczej.

Wobec powyższego stwierdzam, że stanowisko zajęte przez wnioskodawcę, dotyczące braku obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących w przypadku, gdy dokonywane jest świadczenie usług jedynie na rzecz podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą jest prawidłowe.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi.

Zgodnie z art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 art.14b.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia zgodnie z art. 222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej.

Urząd Skarbowy w Chełmie