W dniu 09.02.2005r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposob... - Interpretacja - PSUS/PPO I/443/72/ 05 /AD

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.02.2005, sygn. PSUS/PPO I/443/72/ 05 /AD, Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 09.02.2005r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z opisanego w przedmiotowym piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym i posiada numer VAT-UE. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej sprzedaje towary do krajów Unii Europejskiej. W niektórych przypadkach Spółka, przed dokonaniem sprzedaży otrzymuje zaliczkę (przedpłatę) od zagranicznego odbiorcy. W związku z powyższym Spółka ma wątpliwość dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanych zaliczek przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

Spółka stoi na stanowisku, że ma prawo w dniu otrzymania zaliczki do wystawienia faktury VAT za stawką podatku 0% i w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzyma zaliczkę ma prawo ubiegać się o zwrot z urzędu skarbowego nadwyżki podatku naliczonego nad należnym pod warunkiem, że przedstawi w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku - zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku VAT. Jednocześnie Spółka stoi na stanowisku, że w przeciwnym wypadku, tj. gdy nie chce występować o zwrot podatku VAT - wtedy nie ma obowiązku wystawienia faktury VAT z tytułu otrzymania zaliczki. Wówczas obowiązek podatkowy wystąpi 15-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów. Dostawę tą Spółka udokumentuje fakturą VAT ze stawką 0% i na tej podstawie może ubiegać się o zwrot nadwyżki podatku VAT w maksymalnej wysokości 22% wartości wystawionej faktury. W związku z przedstawionym stanem faktycznym, Spółka zwraca się z prośbą o potwierdzenie prawidłowości przedstawionego stanowiska.

Stosownie do postanowień art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, jeżeli przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (zwanej dalej WDT) otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny, przy czym art. 19 ust. 12 pkt 2 ustawy stosuje się odpowiednio. Z kolei przepis art. 19 ust. 12 pkt 2 tej ustawy, wymaga od eksportera przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2 ustawy, co jest konieczne do powstania obowiązku podatkowego w związku z otrzymaniem przez niego zaliczki.

Wobec powyższego stwierdzić należy, że dla powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu otrzymanych zaliczek na poczet WDT wystąpić muszą łącznie następujące zdarzenia:

podatnik, przed dokonaniem dostawy otrzyma całość lub dowolną część umówionej ceny (wysokość otrzymanej zaliczki nie ma znaczenia - przepis art. 20 ust. 3 nie określa wymaganej wysokości, a przepis art. 19 ust. 12 pkt 2 wskazuje tylko na pozostałe przesłanki - inne niż sama wysokość zaliczki - warunkujące powstanie obowiązku podatkowego od zaliczek w eksporcie towarów, które należy uwzględniać także przy zaliczkach w WDT),

wystawiona zostanie faktura potwierdzająca otrzymanie zaliczki,

w urzędzie skarbowym złożone zostanie zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2 ustawy.

Reasumując, w przypadku, gdy nie zostaną spełnione wszystkie ww. warunki, nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu otrzymanej zaliczki. Obowiązek ten powstanie wówczas zgodnie z art. 20 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, tj. 15-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów. Jednakże w przypadku, gdy przed upływem tego terminu, podatnik wystawi fakturę, to obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury.

Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu