Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, że Spółdzielnia posiada wielokondygnacyjny budynek mieszkalny z miejscami postojo... - Interpretacja - 1438/443/113/04/2005/AP

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 11.02.2005, sygn. 1438/443/113/04/2005/AP, Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, że Spółdzielnia posiada wielokondygnacyjny budynek mieszkalny z miejscami postojowymi w garażach wielostanowiskowych położonych w podziemiach budynku. Ponadto około 4 % powierzchni użytkowej budynku zajmują lokale użytkowe. Spółdzielnia Mieszkaniowa Włodarzewska III przyjęła, że zwolnione z podatku od towarów i usług są wpływy z opłat eksploatacyjnych wnoszonych przez członków Spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego, wpływy z opłat eksploatacyjnych od członków Spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do miejsc postojowych oraz wpływy z opłat eksploatacyjnych od członków Spółdzielni, którzy posiadają spółdzielcze własnościowe prawo do lokali mieszkalnych i posiadają miejsca postojowe jako przynależne do lokalu.

Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwolnione od tego podatku są czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych nie będących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1,2,4,5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Stosownie natomiast do art. 4 ust. 1 ww ustawy członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

Ponadto § 8 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), obowiązującego od dnia 19 października 2004 r., zwalnia od tego podatku czynności wykonywane na rzecz osób nie będących członkami spółdzielni, którym przysługują własnościowe prawa do lokali mieszkalnych, za które są pobierane opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 oraz Dz. U Nr 19, poz. 177 i Nr 63, poz. 591).

W świetle przytoczonych wyżej przepisów do opłat pobieranych zarówno od członków spółdzielni jak i nie będących jej członkami na podstawie przepisów art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych, w tym związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni związanych wyłącznie z lokalami mieszkalnymi ma zastosowanie zwolnienie od podatku od towarów i usług, natomiast opłaty związane z lokalami użytkowymi, garażami i parkingami podlegają opodatkowaniu podstawową stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Należy zauważyć, że miejsca postojowe i garaże nie mieszczą się w pojęciu lokali mieszkalnych, w związku z czym opłaty wnoszone na pokrycie kosztów ich utrzymania są opodatkowane podatkiem od towarów i usług w wysokości 22 % bez względu na fakt posiadania przez danego członka spółdzielni spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

W związku z powyższym pobierane przez spółdzielnię opłaty są zwolnione od podatku od towarów i usług jeśli dotyczą lokali mieszkalnych. Opłaty dotyczące lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według właściwych stawek.

Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów