P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US40/VAT/I/642/2005/D.Sz.

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.03.2005, sygn. US40/VAT/I/642/2005/D.Sz., Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14 a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) art. 8 ust. 1 pkt. 1, art. 19 ust. 13 pkt. 9 ,art. 41 ust. 1 , art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 02.02.2005 r. /data wpływu do U.S. 08.02.2005 r./ uzupełnionym o opłatę skarbową pismem w dniu 07.03.2004 r. - w sprawie interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług , Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące opodatkowania czynności - sprzedaż /przeniesienie/ majątkowych praw autorskich , oraz powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia w/w czynności za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 08.02.2005 r. Strona złożyła wniosek w sprawie udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika :
Stan faktyczny
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą m. in. w zakresie usług fotograficznych (PKD 74.81 Z) . W ramach tej działalności wykonuje zdjęcia technikami tradycyjnymi i cyfrowymi.
Zdjęcia /fotografie/ podatnik udostępnia za wynagrodzeniem na zasadach :
1. licencja do wykorzystania zdjęcia, zawierająca jeden lub więcej warunków szczegółowych tj.
- z określeniem pól eksploatacji,
- bez określenia pól eksploatacji,
- z określeniem czasu wykorzystania,
- bez określenia czasu wykorzystania,
- z określeniem czasu wyłączności na rzecz licencjobiorcy,
- bez określenia czasu wyłączności na rzecz licencjobiorcy.
2. Przeniesienie (sprzedaż) majątkowych praw autorskich w całości.
Zapytanie
Czy przeniesienie (sprzedaż) majątkowych praw autorskich podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 22 % , a obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia w/w czynności powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt. 9 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem podatnika w przypadku przeniesienia (sprzedaży) majątkowych praw autorskich sprzedaż ta podlega opodatkowaniu w/g stawki 22 %.
Obowiązek podatkowy w stosunku do w/w usług powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt. 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Działając na podstawie przepisu art. 14 a § 1, § 3 i § 4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte iż sprzedaż /przekazanie/ majątkowych praw autorskich podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki , o której mowa w art. 41 ust. 1 w/w ustawy tj. 22 % , a obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług , z tytułu świadczenia w/w czynności powstaje zgodnie z przepisem zawartym w art. 19 ust. 13 pkt. 9 w/w ustawy -za prawidłowe.
Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy
Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadząc działalność w zakresie usług fotograficznych udostępnia fotografie /zdjęcia/ za wynagrodzeniem na dwojakich zasadach tj. - udzielenie prawa do korzystania z utworu fotograficznego oraz na zasadzie przeniesienia (sprzedaży) majątkowych praw autorskich w całości.
Zgodnie z przepisem zawartym w art. 8 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535) - świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT jest przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych , bez względu na formę , w jakiej dokonano czynności prawnej.
Natomiast na podstawie przepisu zawartego w art. 43 ust. 1 pkt. 1 w/w ustawy w związku z poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielanie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania podlegają zwolnieniu od podatku VAT.
W świetle cytowanych przepisów w/w ustawy czynności twórców i artystów , których przedmiotem są w/w prawa i prawa te realizowane są w innej formie niż przekazanie lub udzielanie licencji np. w formie sprzedaży /przeniesienia/ tych praw , co ma miejsce w przedmiotowej sprawie , czynność ta podlega opodatkowaniu według stawki , o której mowa w art. 41 ust. 1 w/w ustawy , czyli 22 % , a obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży /przekazania/ majątkowych praw autorskich powstaje zgodnie z przepisem zawartym w art. 19 ust. 13 pkt. 9 w/w ustawy , tj. - z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.


P o u c z e n i e


Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , zgodnie z przepisem art. 14 b § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisem art. 14 b § 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z przepisem art. 14 a § 4 w/w ustawy ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola w terminie siedmiu dni od daty doręczenia, zgodnie z przepisem zawartym w art. 236 § 2 pkt. 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola