POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP.005/15/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.03.2005, sygn. PP.005/15/2005, Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Urzędu Gminy w (...) z dnia 14.02.2005 r. (data wpływu 17.02.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług postanawia potwierdzić prawidłowość stanowiska wnioskodawcy.

Uzasadnienie

Stan faktyczny wynikający z wniosku:
Gmina (...) jest w fazie przygotowania wniosku o dofinansowanie z Funduszu Spójności inwestycji komunalnej w sektorze gospodarki wodno-ściekowej. Podstawowym założeniem instytucjonalnym związanym z fazą wdrożenia przedsięwzięcia inwestycyjnego jest ustanowienie Gminy (...) beneficjentem końcowym pomocy. Gmina (...) stanie się także właścicielem nowowybudowanego majątku. Majątek wytworzony w ramach projektu będzie przez Gminę przekazany na mocy umowy dzierżawy na rzecz Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w (...) - będącego odrębnym podatnikiem podatku od towarów i usług, który z tytułu zawartej umowy dzierżawy będzie płacić na rzecz Gminy czynsz dzierżawny oraz będzie wykorzystywać wytworzony majątek do prowadzenia działalności odpłatnej związanej ze zbiorowym zaopatrzeniem w wodę i zbiorowym odprowadzaniem ścieków.
Zapytanie dotyczy:
1) czy i na jakich warunkach Gmina (...) będzie mogła odzyskać naliczony podatek od towarów i usług związany z realizacją ww. inwestycji,
2) czy, aby skorzystać z możliwości odzyskania podatku od towarów i usług Gmina czy też Urząd Gminy powinny być zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Stanowisko wnioskodawcy:
Realizowana inwestycja związana będzie ze sprzedażą opodatkowaną, stąd też istnieje możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją przedmiotowej inwestycji.

Odnosząc się do pierwszego zagadnienia podniesionego we wniosku, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie wyjaśnia, co następuje:

Na mocy art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54, poz. 535) podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w cenie nabywanych towarów lub usług w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi wykorzystywane są przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Z treści tego przepisu wynika, że obniżenie podatku należnego o kwotę podatku naliczonego uzależnione jest od zakresu, w jakim towary lub usługi związane są ze sprzedażą opodatkowaną. Odliczyć można bowiem tylko podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi, tj. których następstwem jest określenie podatku należnego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że realizowana przez Gminę inwestycja - współfinansowana ze środków Unii Europejskiej - będzie związana ze sprzedażą opodatkowaną.

W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu należy zatem przyjąć, że skoro prowadzona przez Gminę inwestycja jest związana z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, to istnieje możliwość skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Urzędu Gminy w (...), wyrażone w ww. wniosku, uważa się za prawidłowe.
W tym miejscu należy jednak podkreślić, że Naczelnik tutejszego Urzędu nie poddawał analizie możliwości, prawidłowości i skuteczności zawarcia przez Gminę odpłatnej umowy dzierżawy z zakładem budżetowym - realizującym zadania własne Gminy - na gruncie przepisów statuujących funkcjonowanie samorządu terytorialnego.

Odnosząc się do drugiego pytania, czy aby skorzystać z możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z realizacją przedmiotowej inwestycji podatnikiem podatku od towarów i usług powinna być Gmina czy też Urząd Gminy - Naczelnik tutejszego Urzędu stwierdza, że:

Gmina (...) na dzień wydania niniejszej interpretacji nie jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Dlatego też Gmina (...) rozpoczynając wykonywanie czynności opodatkowanych - zamierzając skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - winna zarejestrować się jako podatnik podatku od towarów i usług czynny, zgodnie z dyspozycją art. 96 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej;
- w dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie