Od dnia 1 maja 2004 r. w związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze ... - Interpretacja - PP/443-77/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.09.2005, sygn. PP/443-77/05, Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Od dnia 1 maja 2004 r. w związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku wykonywania niektórych czynności, zmianie uległa wysokość stawek podatku, a także zasady ich opodatkowania.
Zgodnie z ustawą z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11. poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegały czynności wymienione w art. 2 tej ustawy i dla tych czynności określone zostały właściwe stawki podatku. Wykonanie przez podatnika czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powodowało obowiązek rozliczenia podatku według stawek obowiązujących w dniu wykonania tej czynności. Określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego wskazywał na termin rozliczenia przez podatnika podatku z tytułu wykonanej czynności.
Decydującym dla ustalenia właściwej stawki podatku VAT od sprzedaży jest moment powstania obowiązku podatkowego. Należy zatem prawidłowo określić kiedy powstał obowiązek podatkowy i w jakiej wysokości obowiązywała w tym momencie stawka podatkowa na dany towar lub usługę.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym do 30 kwietnia 2004 r. oraz te, które weszły w życie 1 maja 2004 r. generalnie nie różnią się co do rozstrzygnięcia kwestii powstania obowiązku podatkowego.
Zgodnie z podstawową zasadą - obecnie określoną w art. 19 ust. 1 " nowej" ustawy o podatku od towarów i usług - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi.
Przyjmując tę ogólną zasadę, w wystawionej fakturze VAT, należy wykazać sprzedaż opodatkowaną stawką właściwą w chwili wydania towaru lub wykonania usługi, ewentualnie - jeżeli obowiązek podatkowy związany jest z dokonaniem zapłaty - w momencie uregulowania należności.

Analogicznie, w wystawionej fakturze korygującej należy zastosować stawkę podatkową, która obowiązywała w dniu, w którym powstał obowiązek podatkowy wynikający z pierwotnej faktury.
Podatnik nie dokumentuje bowiem w ten sposób wykonania nowej czynności podlegającej opodatkowaniu, lecz koryguje wcześniejszą transakcję w związku ze:
1. zwrotem sprzedawcy towarów oraz zwrotem kwot nienależnych,
2. zwrotem nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat podlegających opodatkowaniu,
a także, ze względu na:
- udzielone rabaty,
- podwyższenie ceny po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek  innej pozycji faktury.
W przypadku gdy nastąpi zmiana stawki podatkowej, należy stosować ją przy sprzedaży od dnia jej wprowadzenia. Konsekwencje tych zmian nie mogą jednak obejmować wyżej wymienionych przypadków, w których podatnik wystawia fakturę korygującą dotyczącą wcześniejszej sprzedaży. Nie ma więc możliwości zastosowaniu innej stawki niż ta, która obowiązywała w momencie sprzedaży.

W sytuacji gdy podatnik wystawił fakturę sprzedaży w marcu 2004 r. i opodatkował ją stawką VAT w wysokości 7% - gdyż taka był właściwa w tym czasie, w fakturze korygującej sporządzonej w sierpniu 2004 r. nadal będzie miała zastosowanie stawka 7% (pomimo zmiany wysokości stawki opodatkowania tego rodzaju towary po 1 maja 2004 r.).
Zatem stanowisko Podatnika w zakresie stawki podatku od towarów i usług w wystawionej w sierpniu 2004r. fakturze korygującej na artykuły hydrauliczne sprzedane w marcu 2004r. jest prawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej