Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że Spółka jako zarejestrowany podatnik VAT, wytwarza wyroby gotowe /filety rybne/, k... - Interpretacja - PO-2/443/15/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.09.2004, sygn. PO-2/443/15/2004, Zachodniopomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że Spółka jako zarejestrowany podatnik VAT, wytwarza wyroby gotowe /filety rybne/, które na zlecenie kontrahenta holenderskiego /posiadającego nr identyfikacyjny VAT holenderski/ dostarcza własnym transportem do miejsca wskazanego przez tego kontrahenta tj. do chłodni składowej do Pratteln w Szwajcarii. Zamawiającym i płatnikiem jest firma holenderska.

Na dostawę towaru zostają wystawiane dokumenty celne, dokumenty tranzytowe T1 i T2 (towar przejeżdża przez Niemcy) oraz list przewozowy międzynarodowy CMR. Ze względu na miejsce przeznaczenia Szwajcarię, urząd celny wyjścia otwiera procedury celne i na karcie SAD 3 wpisuje nr odprawy MRN w polu C. Po otrzymaniu karty 5 dokumentu T2 Urząd Celny w Szczecinie na odwrotnej stronie karty SAD 3 potwierdza wywóz towaru wpisując nr odprawy MRN.

Wobec wątpliwości w stosowaniu przepisów prawa podatkowego podatnik sformułował następujące pytanie:

Czy w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) dostawy dokonane przez Spółkę należy traktować jako eksport towarów, gdyż wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty został potwierdzony w urzędzie celnym wyjścia na karcie 3 SAD, a tym samym Spółka ma prawo do zastosowania stawki 0 %.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, że dostawa towaru do miejsca przeznaczenia wskazanego przez kupującą spółkę holenderską tj. do Szwajcarii jest eksportem towarów, gdyż wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty zostało potwierdzony przez urząd celny wyjścia stosownie do art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535). W związku z powyższym Spółka ma prawo do stawki podatku 0 % zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 2 pkt 8, art. 5 ust. 1 pkt 2 i 7 art. 41 ust. 4 i ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika uzasadnionej w sposób następujący.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 7 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega eksport towarów.

Stosownie do art. 2 pkt 8 ustawy eksportem towaru jest potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1 - 4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:

  • dostawcę lub w jego imieniu, lub
  • nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu.

Z powyższego wynika, iż przy uznaniu wykonanych czynności za eksport towarów nie ma znaczenia status podmiotu dokonującego wywozu towarów lecz sam fakt opuszczenia przez towary terytorium Wspólnoty, potwierdzony przez urząd celny kraju wyjścia - w tym przypadku przez Polskę.

W myśl art. 41 ust. 4 ustawy w eksporcie towarów stawka podatku wynosi 0 % pod warunkiem (określonym w art. 41 ust. 6ustawy), że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

Stosownie do ust. 7, jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 6, nie został spełniony, podatnik nie może wykazać tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0 %, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W razie nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.

Zgodnie z ust. 9 przytoczonego przepisu, otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 7, upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej, w której wykazał dostawę towarów. Z przepisów zawartych w art. 41 ust. 4, ust. 6, ust. 7, ust. 9 wynika, iż prawo podatnika do zastosowania preferencyjnej stawki 0 % przy eksporcie towarów zależy od:

  • wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty
  • otrzymania potwierdzenia dokonania czynności wywozu.

Otwarcie procedury celnej wywozu w oddziale celnym wyjścia nie stanowi potwierdzenia dokonania wywozu poza terytorium Wspólnoty.

Wywóz towaru przez Spółkę do Szwajcarii wykonany na zlecenie firmy holenderskiej stanowi więc eksport towarów, opodatkowany stawką 0 %, w momencie potwierdzenia wywozu przez Urzędu Celny w Szczecinie na karcie 3 SAD dokonanego po uzyskaniu z Urzędu Celnego w Szwajcarii karty 5 dokumentu tranzytowego T2.

Zachodniopomorski Urząd Skarbowy