Odpowiadając na zapytanie z dnia 03.06.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 07.06.2004 r.) w sprawie stawki podatku od towarów i usług na usługi tłuma... - Interpretacja - USIV/II/443-31/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.07.2004, sygn. USIV/II/443-31/04, Urząd Skarbowy w Olsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiadając na zapytanie z dnia 03.06.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 07.06.2004 r.) w sprawie stawki podatku od towarów i usług na usługi tłumaczeń językowych na zlecenie podatników z krajów UE i państw trzecich oraz zasad fakturowania tych usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.), wyjaśnia co następuje.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, że jest Pan tłumaczem języka angielskiego na język polski. Usługi tłumaczeń wykonuje Pan dla zleceniodawców z krajów Wspólnoty i państw trzecich.

Stosownie do art. 27 ust. 3 cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) dla usług tłumaczeń świadczonych na rzecz:
1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub
2) podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę
- miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie nabywca posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

W myśl art. 17 ust. 2 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się w przypadku usług i towarów, od których podatek został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem usług określonych w art. 27 ust. 3 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca.

W myśl cytowanych wyżej przepisów usługi tłumaczeń świadczone przez Pana na rzecz podmiotów wymienionych w tym przepisie z krajów Wspólnoty i państw trzecich podlegają opodatkowaniu w kraju nabywcy a podatnikiem jest usługobiorca.

Stosownie do § 30 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) do faktur stwierdzających świadczenie usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego stosuje się odpowiednio przepisy § 12 i § 14 - 26 oraz § 29 tego rozporządzenia.

Przepisy § 30 ust. 2, 3 i 4 wskazują, iż faktury te:
- winny zawierać dane określone w § 12, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem,
- faktura dokumentująca czynności o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 2 wym. ustawy o VAT, powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju.

Z ust. 15 cyt. rozporządzenia wynika, że w wystawianych fakturach zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, należy zawrzeć adnotację, iż podatek rozlicza nabywca.

Przepisy rozporządzenia nie nakładają obowiązku umieszczania na fakturach podpisu sprzedawcy i nabywcy.

Obowiązek umieszczania symbolu PKWiU na fakturze stwierdzającej świadczenie przez Pana usługi, o którym mowa w § 12 ust. 7 cyt. rozporządzenia w Pana przypadku nie występuje.

Proponowany przez Pana sposób wystawienia faktury jest poprawny.

Urząd Skarbowy w Olsztynie