Działając na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudni... - Interpretacja - PP-4431/30/AZ/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.08.2004, sygn. PP-4431/30/AZ/04, Urząd Skarbowy w Prudniku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku w odpowiedzi na pismo z dnia 2004.07.12 w sprawie udzielenia odpowiedzi na temat:opodatkowania podatkiem od towarów i usług premii pieniężnej przyznawanej przez dostawców leków za współpracę, informuje co następuje:

Z przesłanego pisma wynika, iż zgodnie z regulaminem premiowania dostawcy leków wypłacają kontrahentom za dobrą współpracę premie finansową naliczaną w okresach miesięcznych. Według umowy wynika, że otrzymywana premia nie stanowi rabatu i jest dokumentowana notą księgową.

Odpowiadając na pismo należy stwierdzić, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

    1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju2)eksport towarów3)import towarów4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Czynności określone w ust.1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.Przepis ust.1 stosuje się również do towarów, towarów których mowa w art. 14.Przepis ust.2 stosuje się odpowiednio.Natomiast zgodnie z art.8 ww. ustawy przez świadczenie usług , o których mowa w art.5 ust. 1 pkt. 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej ,osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej , które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7 w tym również:

    1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych , bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji3)świadczenia usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa

Nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego sprawy wypłata premii pieniężnej jest wynagrodzeniem za dobrą współpracę. Celem premii nie jest zatem obniżenie ceny sprzedawanego towaru bowiem premia ma charakter motywacyjny do dalszej współpracy i pozostaje bez wpływu na podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W związku z przyznaną premią nie ulega zmniejszeniu kwota należna z tytułu sprzedaży brak jest zatem podstaw do zmniejszania obrotów. Wobec powyższego premię pieniężną należy uznać za formę gratyfikacji przyznanej kupującemu odnoszącej się do całokształtu transakcji (nie jest związana z obniżeniem ceny konkretnego towaru lub usługi).

W świetle powyższych dywagacji należy uznać, iż wypłata premii pieniężnej nie jest czynnością wymienioną w art. 5 i 8 cytowanej ustawy i jako taka nie rodzi skutków w podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Prudniku