W odpowiedzi na pismo - zapytanie z dnia 9 czerwca 2004 r. z zakresu podatku od towarów i usług (data wpływu do tut. Urzędu 14.06.2004 r.), Naczelnik ... - Interpretacja - PP-II/443/17/04/HK

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.09.2004, sygn. PP-II/443/17/04/HK, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo - zapytanie z dnia 9 czerwca 2004 r. z zakresu podatku od towarów i usług (data wpływu do tut. Urzędu 14.06.2004 r.), Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, co następuje:

Przedmiotem zapytania Spółki jest prawidłowe zakwalifikowanie transakcji sprzedaży, według niżej przedstawionego stanu faktycznego.
Spółka jest producentem profili aluminiowych. Na sprzedaż profili ma podpisany długoterminowy kontrakt z firmą szwajcarską. W kontrakcie określono ilość zamówionego towaru, ustalono cenę, warunki techniczne, termin płatności oraz warunki dostawy, na zasadach EXW Chrzanów.
Zamówienie na dostarczenie towaru Spółka otrzymuje od firmy czeskiej, która jest odbiorcą tego towaru, i która jest podatnikiem podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Firma szwajcarska jest nabywcą profili, reguluje należność dostawcy za ten towar.

W ocenie Wnioskodawcy opisaną wyżej transakcję, zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, należy traktować jako wewnątrzwspólnotową dostawę.

Tutejszy Urząd Skarbowy nie podziela stanowiska Wnioskodawcy.
W opisanej sytuacji towary są wprawdzie przemieszczane na terytorium innego państwa Wspólnoty (Czechy), jednakże faktycznym nabywcą towarów jest podmiot szwajcarski (adresat faktury), nieidenryfikowany na terytorium Czech dla celów podatku od wartości dodanej.

Dostawa ta nie stanowi zatem ani dostawy wewnątrzwspólnotowej, w rozumieniu art. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), ani też eksportu towarów, w rozumieniu art. 2 pkt 8 tej ustawy (brak potwierdzenia przez urząd celny wywozu towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty).

W związku z powyższym, dostawę towarów dokonaną na rzecz podmiotu z kraju trzeciego, w sytuacji, gdy towar jest bezpośrednio transportowany do jednego z krajów Unii Europejskiej, należy traktować jako dostawę krajową, w rozumieniu art. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.
Do powyższej czynności stosuje się stawkę podatku właściwą - jak na terytorium kraju.

Małopolski Urząd Skarbowy