Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U.... - Interpretacja - PP/443-66/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.08.2004, sygn. PP/443-66/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo Podatnika z dnia 5 lipca 2004 r. udziela następującej informacji:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl art. 15 ust. 3 za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności:
1) z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1 - 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy itp.,
2) wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której, zgodnie z Kodeksem cywilnym, stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą , z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy;
3) z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.W istocie niemal każda umowa cywilnoprawna zawierana pomiędzy zleceniodawcą, azleceniobiorcą tworzy określony stosunek prawny.

Jeśli zatem w umowie są zawarte elementy podporządkowania, trwałego związania zleceniobiorcy, a równocześnie ryzyko gospodarcze jej realizacji obciąża zleceniodawcę i on ponosi odpowiedzialność za działanie zleceniobiorcy również wobec osób trzecich - to wtedy usługi te nie mogą być uznane za samodzielne wykonywanie działalności gospodarczej.
Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego informuje, iż jeżeli czynności usługodawcy w ramach umów określonych jako agencyjne, zlecenia lub innych umów o świadczenie usług, wykonywane są w warunkach określonych w art. 15 ust. 3 pkt 1 - 3 ustawy, nie spełniając kryterium samodzielności, nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie