W dniu 27 maja 2004r. zarząd Zrzeszenia Współwłaścicieli Lokali "..." złożył do tut. organu wniosek o udzielenie informacji o zakresie stosowania prze... - Interpretacja - PP/443-12/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.07.2004, sygn. PP/443-12/04, Urząd Skarbowy w Aleksandrowie Kujawskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 27 maja 2004r. zarząd Zrzeszenia Współwłaścicieli Lokali "..." złożył do tut. organu wniosek o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii opodatkowania podatkiem VAT wspólnoty mieszkaniowej.

Według przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, wspólnota mieszkaniowa działa społecznie bez pobierania wynagrodzenia, wykonuje wyłącznie czynności administrowania własną nieruchomością mieszkalną bez wynajmu lokali użytkowych na rzecz podmiotów spoza wspólnoty. Powyższe czynności wspólnoty mieszkaniowej, w imieniu której działa zarząd, to:

  • koszty zarządu nieruchomością wspólną,
  • opłata eksploatacyjna (ubezpieczenie bloku, podatek od nieruchomości, podatek za wieczyste użytkowanie gruntu oraz wynagrodzenie dla osoby prowadzącej prace rozliczeniowe - współwłaściciel mieszkania),
  • należności za świadczenia (centralne ogrzewanie, ciepła i zimna woda, gaz, wywóz nieczystości stałych oraz energia elektryczna -klatki schodowe),
  • fundusz remontowy.

W związku z wyżej opisaną sytuacją, wnioskodawca pyta, czy z tytułu wykonywania ww. czynności wspólnota mieszkaniowa podlega ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zdaniem zarządu, wg stanowiska w sprawie przedstawionego na wezwanie tut. Organu w piśmie z dnia 14.06.2004r., wspólnota mieszkaniowa jest zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 oraz art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. cytowanej powyżej.

Działając zgodnie z art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Aleksandrowie Kuj. udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej powyżej.

Zgodnie z treścią art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994. o własności lokali (Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) wspólnotę mieszkaniową tworzy ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa nie posiada osobowości prawnej, jednakże wyżej przywołany przepis art. 6 ustawy o własności lokali nadaje takim wspólnotom ułomną zdolność prawną polegającą na tym, że może ona nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. Każdy z członków wspólnoty obowiązany jest do ponoszenia dwojakiego rodzaju kosztów. Są to wydatki związane z utrzymaniem własnego lokalu oraz koszty zarządu nieruchomością wspólną, na które składają się w szczególności: wydatki na remonty i bieżącą konserwację, opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody (w części wspólnej); ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne; wydatki na utrzymanie porządku i czystości, wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy. Na pokrycie kosztów zarządzania nieruchomością wspólną właściciele lokali zobowiązani są wpłacać zaliczki w formie bieżących opłat. Z zaliczek tych pokrywane są opłaty za media i inne usługi nabywane przez członków wspólnoty. Wspólnota mieszkaniowa nie dokonuje sprzedaży ani nie wykonuje usługi na rzecz członków wspólnoty, nie pobiera też czynszu od właścicieli lokali. Kwoty wpłacane przez członków wspólnoty na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, jak i poszczególnych wyodrębnionych lokali stanowią partycypację w kosztach wspólnoty mieszkaniowej przez jej członków. Kwoty te nie stanowią obrotu w rozumieniu art.29 cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 5 ust.1 pkt 1 cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004r. opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów , o której mowa w art. 5 ust.1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast za usługi przyjmuje się usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Zgodnie z objaśnieniami wstępnymi do Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług - usługami są jedynie czynności skierowane na zewnątrz, dla potrzeb innych podmiotów.

Czynności wykonywane dla zaspokojenia własnych potrzeb nie są przedmiotem klasyfikacji statystycznej usług.

Takimi czynnościami są czynności wykonywane przez zarząd wspólnoty mieszkaniowej wyłącznie w imieniu i na rzecz tej wspólnoty.

Jeżeli wspólnota wykonuje więc wyłącznie usługi na potrzeby jej członków nieodpłatnie, działalność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym nie istnieje obowiązek składania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.

Należy zauważyć, że ustawodawca zwolnił również mocą przepisu § 8 ust.1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi, świadczone na zlecenie, z wyłączeniem wyceny nieruchomości mieszkalnych (PKWiU ex 70.32.11). Dotyczy to przypadku powierzenia przez wspólnotę sprawowania zarządu firmie zewnętrznej.

W świetle powyższych rozważań, przedstawione we wniosku stanowisko Strony w sprawie, należałoby zweryfikować, bowiem powołany przepis art.43 ust.1 pkt 11 dotyczy zwolnienia ustawowego czynności wykonywanych na rzecz członków spółdzielni mieszkaniowych, a nie wspólnot mieszkaniowych.

Informacji niniejszej udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w złożonym przez Stronę piśmie i stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.

Urząd Skarbowy w Aleksandrowie Kujawskim