Zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wy... - Interpretacja - P-I/443/38/MW/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.06.2004, sygn. P-I/443/38/MW/04, Podlaski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust.4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego przepisu wynika, iż odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których w zasadzie następstwem jest powstanie podatku należnego. Wskazana zatem zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tj. zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Kaucja, pobierana w celu zabezpieczenia ewentualnej utraty należności od wierzyciela za opakowania zwrotne (skrzynki, butelki) nie podlega opodatkowaniu VAT, gdyż nie jest obrotem w rozumieniu przepisu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT. Także w momencie przekazania opakowań (butelek i skrzynek) za kaucją, z zastrzeżeniem zwrotu, nie wystąpi czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednakże opakowania te związane są bezpośrednio z dostawą piwa, która podlega opodatkowaniu podatkiem. Stąd też podatek naliczony przy ich nabyciu wiąże się niewątpliwie z opodatkowaną działalnością gospodarczą podatnika, zatem daje możliwość obniżenia podatku należnego.

Spółce będzie przysługiwało także prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu butelek, jeżeli ich wartość (koszt zakupu) będzie stanowił element ceny piwa, czyli piwo w butelce będzie sprzedawane jako jeden towar (opakowanie nie będzie zwrotne).

Ponadto należy mieć na uwadze, iż w przypadku, gdy opakowania zwrotne przekazane za kaucją nie zostaną zwrócone przez nabywcę w terminie określonym w umowie, wówczas powstaje obowiązek podatkowy z tytułu odpłatnej dostawy opakowań. Fakt ten należy udokumentować fakturą, przy czym, zgodnie z przepisami § 22 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) fakturę dokumentującą kwotę należności z tytułu niezwrócenia przez odbiorcę opakowań, należy wystawić nie później niż siódmego dnia po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowań. Jeżeli w umowie nie określono daty zwrotu opakowań, fakturę wystawia się nie później niż 60 dnia od dnia wydania opakowań.

Podlaski Urząd Skarbowy