Stan faktyczny: - Interpretacja - PI/005-486/04/CIP/03

www.shutterstock.com

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.06.2004, sygn. PI/005-486/04/CIP/03, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Gimnazjum prowadzi stołówkę, w której wydawane są posiłki uczniom i pracownikom szkoły.

Źródłem finansowania posiłków są: dotacje Urzędu Miasta, dopłaty pochodzące z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, dobrowolne wpłaty osób fizycznych i Parafii oraz wykup posiłków przez nauczycieli i pracowników. Wartość wydawanych posiłków obejmuje kwotę zużycia materiałów żywnościowych w wysokości 2,20 zł. za posiłek. Wynagrodzenia pracowników stołówki oraz zużyte media finansowane są przez Urząd Miasta.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 1) w/w ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy.

W poz. 7 załącznika nr 4 w/w ustawy wyszczególnione zostały usługi o symbolu PKWiU ex 80 "Usługi w zakresie edukacji".

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z dnia 18 marca 1997r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264) szeroko rozumiane usługi edukacyjne obejmują: usługi w zakresie szkolnictwa podstawowego, średniego i wyższego oraz usługi w zakresie szkolnictwa dla dorosłych oraz innych form kształcenia.

Zgodnie z wyjaśnieniem Ministerstwa Finansów: "definicja usług dla potrzeb stosowania przepisów o VAT nie zawsze będzie tożsama z pojęciem usług w rozumieniu PKWiU. Z wyjaśnień GUS wynika, że niektóre czynności wykonywane przez podatnika mogą nie być przedmiotem klasyfikacji i są traktowane jako czynności wewnętrzne. Uwzględniając powyższe, gdy czynność jest wykonywana przez podmiot (podatnika) na rzecz innych osób lub podmiotów i wiąże się z odrębnym świadczeniem, które nie stanowi z założenia elementu składowego świadczonej usługi, np. edukacji (świadczenie o zupełnie odrębnym charakterze, związane z uiszczeniem odrębnej odpłatności, pozostające bez wpływu na usługę zasadniczą) - podlega opodatkowaniu według ogólnych zasad. Sprzedaż posiłków w takich wypadkach podlega opodatkowaniu według stawki VAT w wysokości 7%"

Do sprzedaży usług stołówkowych ma zastosowanie przepis § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970), zgodnie z którym w okresie do 31 grudnia 2007r. obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU 55.5) z wyłączeniem:

  1. sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,
  2. sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.

Stosownie do Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002r. w sprawie trybu wydawania opinii klasyfikacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz. U. Nr 12, poz. 87), obowiązkiem usługodawcy (producenta) jest zaklasyfikowanie wykonywanych przez siebie usług (produktów) według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów. Wynika to z faktu, że to właśnie usługodawca (producent) posiada wszelkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia usługi (produktu) do odpowiedniego grupowania PKWiU tj.: informacje dotyczące charakteru usługi, technologii wytwarzania, rodzaju użytego surowca, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu. W przypadku jednak trudności w ustaleniu właściwego grupowania, usługodawca (producent) może zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (93-176 Łódź ul. Suwalska 29).

Odnosząc się do kwestii wpływu źródeł finansowania na wysokość stawek podatku VAT należy stwierdzić, iż w tym zakresie nie ma zależności, natomiast może ona wystąpić w zakresie określenia podstawy opodatkowania.

W świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług (art. 5 pkt 1). Podstawą opodatkowania w myśl art. 29 ust. 1 w/w ustawy jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku należnego. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Powyższe oznacza, że nie każda otrzymana dotacja podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, lecz jedynie ta, która jest związana z dostawą towarów lub świadczeniem usług. Przy czym ten związek musi być bezpośredni i bezsporny. W świetle przywołanego powyżej przepisu jakiekolwiek dofinansowanie otrzymane przez podatnika, stanowiące dopłatę do ceny towaru bądź usługi, będzie stanowiło oprócz ceny, dodatkowy element zwiększający podstawę opodatkowania. W takim przypadku w myśl ust. 21 art. 19 obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż źródłem sfinansowania posiłków wydawanych w stołówce szkolnej są: dotacje Urzędu Miasta, dopłaty pochodzące z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, dobrowolne wpłaty osób fizycznych i Parafii oraz wykup posiłków przez nauczycieli i pracowników.

Jeśli zatem szkoła otrzymuje od gminy dotacje na sfinansowanie posiłków wydawanych w stołówce, które mają na celu obniżenie ich ceny, to dotacje te podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Stawką mającą zastosowanie do tych dotacji jest stawka właściwa ze względu na rodzaj towaru lub usługi.

Równocześnie wskazać należy, iż do czynności wydawania w stołówce szkolnej posiłków nie ma zastosowania przepis § 8 ust. 1 pkt 13 w/w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970), zgodnie z którym zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, ponieważ szkoła (jednostka budżetowa) nie jest jednostką samorządu terytorialnego.

Izba Skarbowa w Gdańsku