W odpowiedzi na zadane w piśmie z dnia 29. 03.2004r. pytanie, uzupełnione pismem z dnia 06.05.2004r., w sprawie wysokości stawki podatku VAT jaką nal... - Interpretacja - PPP/443-15/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.06.2004, sygn. PPP/443-15/04, Urząd Skarbowy we Włocławku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zadane w piśmie z dnia 29. 03.2004r. pytanie, uzupełnione pismem z dnia 06.05.2004r., w sprawie wysokości stawki podatku VAT jaką należy stosować dla robót w zakresie budownictwa wodno - melioracyjnego i ochrony przed powodzią, wykonywanych na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, w sytuacji, gdy płatności faktur realizowane będą po 01 maja 2004r., Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) stwierdza co następuje.

W przedmiotowym piśmie podatnik przedstawił następujący stan faktyczny: "..." w ramach działalności statutowej zawiera umowy cywilno - prawne na wykonanie robót wodno - melioracyjnych i ochrony przed powodzią. Miedzy innymi zostały zawarte umowy na ww. roboty przed 01.05.2004r. a płatności z tytułu ich wykonania będą realizowane po tej dacie. W tak przedstawionym stanie faktycznym Zarząd stanął na stanowisku, że stawka VAT na powyższe roboty winna wynosić 7% ( pomimo zmiany od 01.05.2004r. na stawkę 22% dla tych robót), tj. stawki VAT jaka obowiązywała na gruncie ustawy z dnia 08 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Uzasadnieniem powyższego stanowiska jest fakt, że umowy te zawarte są w trybie ustawy o zamówieniach publicznych i wiążące są w tym zakresie unormowania wynikające z tych przepisów w części dotyczącej zakazu dokonywania niekorzystnych dla zamawiającego zmian zawartych umów.

Odnosząc się do tak przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe na gruncie uregulowań w zakresie podatku od towarów i usług.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, że przepis art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa nakłada na organy podatkowe obowiązek udzielenia pisemnych informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Treścią pisma organu podatkowego jest więc tylko informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego polegająca na określeniu podatkowych skutków danych przedsięwzięć gospodarczych, w tym również określenia stawek podatku VAT dla określonych czynności zgodnie z regulacjami zawartymi w przepisach prawa podatkowego.

W przedmiotowej sprawie organ podatkowy wyjaśnia, że ustawą z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) została zmieniona stawka podatku VAT dla usług (robót budowlanych) w zakresie budownictwa wodno - melioracyjnego i przeciwpowodziowego z 7% na 22%. Stawka ta zarówno na gruncie ustawy z dnia 08 stycznia 1993r. jak i z dnia 11 marca 2004r. określona została dla ww. robót jako czynności bez względu na podmiot który je wykonuje nie zaś dla umów inwestycyjnych w zakresie wykonania robót. Ustawodawca nie uzależnił również jej wysokości od tego na jakich warunkach lub w oparciu o jakie umowy roboty te są wykonywane. Jak sam wnioskodawca zauważył w przepisach przejściowych zawartych w ustawie z dnia 11 marca 2004r. brak jest również postanowień co do przedłużenia stosowania stawki VAT w wysokości 7% dla ww. robót rozpoczętych przed dniem wejścia ustawy w życie. W związku z powyższym obowiązującą od 01 maja 2004r. dla przedmiotowych usług (robót budowlanych) jest stawka VAT 22%. Organ podatkowy nie jest natomiast właściwy w zakresie wskazania skutków zawartych umów inwestycyjnych.

Urząd Skarbowy we Włocławku