W nawiązaniu do pisma z dnia 12.01.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzę... - Interpretacja - US.III-443/3/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.02.2004, sygn. US.III-443/3/2004, Urząd Skarbowy w Stalowej Woli

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W nawiązaniu do pisma z dnia 12.01.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli, działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje jak niżej:

W myśl § 10 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) podatnikom nabywającym samochody inne niż osobowe, które nie posiadają homologacji producenta lub importera wymaganej dla tego rodzaju samochodów nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem tych samochodów oraz do zwrotu różnicy podatku. Cytowany przepis ma zastosowanie w szczególności do samochodów, które jako pojazdy nowe, wyprodukowane w kraju lub sprowadzone z zagranicy, były samochodami osobowymi, a w wyniku zmian dokonanych w ich konstrukcji zmieniły swój charakter, przeznaczenie, zaistniała możliwość przewozu nimi zarówno osób, jak i ładunku. Przepis ten nie dotyczy jedynie samochodów będących bezspornie ciężarowymi czy specjalistycznymi, które jako samochody nowe (wyprodukowane w kraju lub sprowadzone z zagranicy) posiadały homologację na taki właśnie typ pojazdu.

Dowód rejestracyjny, w którym wpisano, iż pojazd zakupiony przez podatnika jest samochodem ciężarowym jest dokumentem dopuszczającym go jedynie do ruchu, a nie określającym jego rodzaj i typ. Taką rolę pełni bowiem wyłącznie świadectwo homologacji. W razie zmiany warunków technicznych producent lub importer musi uzyskać nowe świadectwo na dany typ pojazdu.

Jednocześnie dodać należy, że Minister Finansów, dokonując urzędowej interpretacji prawa dotyczącej samochodów osobowych przerabianych w okresie do dnia 1.01.2001 r. przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, za podmioty uprawnione do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu samochodu osobowego przerobionego na samochód ciężarowy uważa jedynie te, które nabyły w okresie do 1.01.2001 r. samochód osobowy, który został przerobiony na ciężarowy, co zostało stwierdzone stosownym wpisem do dowodu rejestracyjnego tego samochodu.

Skoro więc w dniu 18.12.2003 r. zakupił pan samochód "Skoda" Felicia przerobiony z osobowego na ciężarowy, dokumentem niezbędnym do skorzystania z możliwości obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest świadectwo homologacji dla pojazdu ciężarowego.

Stanowisko pana zawarte w piśmie z dnia 12.01.2003 r. jest zatem błędne.

Urząd Skarbowy w Stalowej Woli