Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbo... - Interpretacja - IUS.PP-2/443/137/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 01.12.2004, sygn. IUS.PP-2/443/137/2004, Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie na pisemne zapytanie Podatnika udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje.

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie eksportu towarów. Na poczet eksportu towarów, ale przed jego dokonaniem otrzymuje część zapłaty. Podatnik chce otrzymać zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym związanego z nabyciem towarów.

    W celu otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym muszą być spełnione warunki:
  1. Otrzymana należność wynosi co najmniej 50 % ceny,
  2. Wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania tej należności,
  3. Eksporter przedstawi w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
    Na tle takich okoliczności faktycznych wnoszący zapytanie formułuje pytania:
  1. W jakim terminie powinno nastąpić przedstawienie zabezpieczenia majątkowego?
  2. Czy kwota zabezpieczenia majątkowego może być przenoszona na następne okresy rozliczeniowe i stanowić zabezpieczenie majątkowe dla kolejnych zwrotów podatku naliczonego?
  3. W jakim terminie i po spełnieniu jakich warunków nastąpi zwrot wpłaconego zabezpieczenia?
  4. Czy w przedmiocie ustalania form zabezpieczenia należy stosować rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia trybu przyjmowania kaucji oraz określenia form zabezpieczenia majątkowego (Dz.U. Nr 58, poz. 560)?
    Do zgłoszonych problemów Podatnik formułuje następujące stanowiska:
  1. Zabezpieczenie należy uznać za dokonane, jeżeli zostanie ustanowione przed dokonaniem zwrotu podatku naliczonego. Przelew bankowy, czy też inna forma zabezpieczenia przedstawiona w urzędzie skarbowym, przed dokonaniem zwrotu będąca dowodem dokonania zabezpieczenia, będzie podstawą do otrzymania zwrotu podatku naliczonego na rachunek wnioskodawcy,
  2. Kwota zabezpieczenia majątkowego może stanowić zabezpieczenie majątkowe dla kolejnych zwrotów podatku naliczonego, o ile jest równa, większa od kolejnych zwrotów podatku naliczonego,
  3. Zwrot zabezpieczenia majątkowego powinien nastąpić niezwłocznie na wezwanie podatnika złożone na piśmie,
  4. Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia trybu przyjmowania kaucji oraz określenia form zabezpieczenia majątkowego (Dz. U. Nr 58, poz. 560) nie stanowi podstawy prawnej ustanowienia zabezpieczenia majątkowego, związanego ze zwrotem podatku naliczonego tytułem otrzymania części ceny na poczet eksportu towarów.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, że przedstawione stanowisko są w części nieprawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 19 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zastosowanie powołanej normy prawnej skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Stosownie do art. 19 ust. 12 cytowanej ustawy, przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli otrzymano co najmniej 50 % ceny oraz gdy:

  • wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania tej części należności,
  • eksporter przedstawił w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2.

W związku z powyższym, zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku winno być przedstawione w urzędzie skarbowym wraz ze złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres.

Zabezpieczenie to jest złożone w urzędzie skarbowym do chwili przedstawienia przez eksportera dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty.

Urząd Skarbowy zwraca kwotę zabezpieczenia bez zbędnej zwłoki lub zabezpieczenie to może stanowić kolejne zabezpieczenie zwrotu różnicy podatku, pod warunkiem, że jest równe lub większe od kolejnego zwrotu różnicy podatku.

Brak wywozu towarów w ciągu 6 miesięcy licząc od dnia otrzymania zaliczki powoduje obowiązek skorygowania deklaracji za miesiąc, w którym podatnik wykazał sprzedaż ze stawką 0 % oraz konieczność zwrotu otrzymanego podatku wraz z odsetkami.

Przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia trybu przyjmowania kaucji oraz określenia form zabezpieczenia majątkowego (Dz. U. Nr 58, poz. 560) dotyczą podatników rozpoczynających wykonywanie czynności, o których mowa w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatników, którzy rozpoczęli wykonywanie tych czynności, w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zawiadomienia, o którym mowa w art. 97 ust. 1 cyt. ustawy i którzy zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT UE.

W związku z powyższym przepisy cytowanego rozporządzenia nie mają zastosowania do przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie